آخرین وضعیت سفرهای نوروزی و آمار فوتی ها

سفرهای نوروزی درحالی وارد هفته دوم می شود که آمار مسافرت ها تا کنون منفی و ریزشی بوده و شمار فوتی های تصادف های جاده ای با ثبت 321 نفر کشته در کمتر از 10 روز، نگران کننده شده است.

به گزارش EDHA، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در سومین روز از فروردین 1403 با حضور پیرحسین کولیوند ـ رییس جمعیت هلال احمر ـ تشکیل جلسه داد و وضعیت سفرهای نوروزی را با حضور نمایندگان پلیس راهور فراجا، هواشناسی، اورژانس و هوانوردی بررسی کرد، درحالی که استان های اصفهان و سیستان و بلوچستان، آمار سفرها و تصادف های رخ داده را گزارش کردند.

کدام استان ها پرمسافر و پرتردد هستند؟

مصطفی فاطمی ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ در این نشست اعلام کرد: ظرفیت اقامتی برخی شهرهای استان های فارس، هرمزگان و کردستان تکمیل شده است و برخی شهرها هنوز ظرفیت خالی برای اقامت مسافران دارند.

او به رشد تردد جاده ای استان های کشور اشاره کرد و افزود: استان سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان بیشترین رشد تردد جاده ای را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته اند.  

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با بیان اینکه دیگر استان ها با رشد منفی مواجه بوده اند، گفت: استان کرمان رشد صفر درصدی داشته و استان های یزد، خراسان جنوبی، تهران و البرز تا منفی 27 درصد کاهش سفر را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کردند.

فاطمی ادامه داد: در روزهای دوم و سوم فروردین ماه ترافیک جاده ای اوج گرفته، اما بعد از این، پیش بینی می شود که به وضعیت طبیعی بازگردیم. همچنین در موضوع اسکان، تاکنون مشکل خاصی در استان ها گزارش نشده است.

 اسکان حدود 360 هزار نفر در مدارس طی 4 روز

خلیلی، نماینده وزارت آموزش و پرورش در ستاد سفر گفت: 30 هزار و 191 مدرسه در سراسر  کشور تجهیز و فعال شده است، که با توجه به تجربه بارندگی سال گذشته در استان های شمالی و مرزی، برخی مدارس را به منظور ارایه خدمات به افراد غیرفرهنگی به صورت رزرو نگه داشته ایم.

او افزود: مجموعه آموزش و پرورش از 28 اسفند تا دوم فروردین ماه میزبان 37 هزار و 477 خانوار بوده و 350 هزار و 782 نفر را اسکان داده ایم. استان های فارس، خراسان رضوی، اصفهان، بوشهر و خوزستان به ترتیب رتبه اول تا پنجم را در اسکان دهی مسافران داشته اند و در هنگام سال تحویل خراسان رضوی بیشترین پذیرش را داشته است.

معرفی جاده های حادثه خیز و استان هایی با بیشترین فوتی تصادف

سرهنگ سیروس حسن زاده ـ معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فراجا ـ با اشاره به 321 فوتی و 9 هزار و 500 مجروح از ابتدای سفرهای نوروزی، اظهار کرد: خواب آلودگی، سرعت و انحراف به چپ، سه عامل اصلی تصادف ها و حوادث جاده ای بوده است.

او  بر مدیریت چهار محور سبزه وار – شاهرود، فسا – شیراز، سمنان – جندق به معلمان، کرمان و سیستان و بلوچستان، و بم به زاهدان تاکید کرد و افزود: فارس، سیستان و بلوچستان و کرمان در سه سال اخیر 20 درصد فوتی های نوروزی را به خود اختصاص داده اند، که اگر این سه استان از امکانات فراهم شده از سوی ستاد سفر برای مهار خواب آلودگی رانندگان استفاده کنند و تمیدات لازم اندیشیده شود، کاهش چشمگیری را در تصادف ها شاهد خواهیم بود.

حسن زاده از افزایش میزان انحراف به چپ ناشی از سرعت خبر داد و بر انجام اقدامات لازم به منظور کاهش آن تاکید کرد.

کاهش 70 درصدی فوتی های تصادف در سیستان و بلوچستان 

محمود میری ـ معاون استاندار سیستان و بلوچستان ـ نیز در ارتباطی ویدیویی با ستاد سفر گفت: از ظرفیت های استان به خوبی استفاده شده و مراکز اقامتی این استان به خوبی تکمیل شده اند، به گونه ای که 71 درصد ظرفیت اقامتی سیستان و بلوچستان تکمیل شده است. این در حالی است که سایر دستگاه ها مانند آموزش و پرورش نیز به کمک ما برای اسکان آماده اند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان اضافه کرد: 126 جایگاه سوخت در استان فعال است و مشکلی برای تامین سوخت مسافران نوروزی نداریم.

میری همچنین گفت: خوشبختانه تعداد فوتی های ناشی از تصادف های جاده ای در استان نسبت به مدت مشابه 70 درصد کاهش یافته است.

افزایش 40 درصد فوتی های تصادف در اصفهان

مهران زینلیان ـ معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار اصفهان ـ نیز با ارایه گزارشی از وضعیت امکانات و سفرهای نوروزی به این استان، اظهار کرد: امسال به لحاظ تصادفات شرایط خوبی نداشتیم و افزایش 40 درصدی را در فوتی های تصادف نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم. بیشتر تصادف ها در 30 کیلومتری شهرها رخ داده، که خستگی و خواب آلودگی علت اصلی آن بوده است.

او در ادامه گفت: تا روز دوم فروردین، بیش از 2 میلیون مسافر وارد استان اصفهان شدند و پیش بینی این است که تا پایان تعطیلات میزبان 5 میلیون مسافر و گردشگر باشیم.

وضعیت هوا برای سفر در هفته آینده

محمد اصغری ـ نماینده سازمان هواشناسی ـ در ستاد سفر گفت: امروز 2 موج، هوای کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. موج اول استان های فارس و بوشهر را در بر می گیرد و موج دوم از سمت آذربایجان غربی شروع می شود.

او افزود: نوسانات دما قابل توجه نیست و شرایط عادی است. با این حال، دوشنبه هفته بعد پیش بینی می شود شاهد شدت بارش ها به ویژه در استان های غربی باشیم و این بارش به تهران و البرز نیز می رسد. در بعدازظهر دوشنبه در استان گلستان نیز شاهد بارش شدید باران خواهیم بود.

این کارشناس هواشناسی گفت: هرچه به سمت شرق می رویم از شدت بارش ها کاسته خواهد شد.

مرگ با گاز  22 درصد افزایش داشت

الهام شمس ـ نماینده اورژانس ـ با اشاره به اینکه از ابتدای تعطیلات نوروز تا کنون به 404 هزار و 808 هزار تماس تلفنی با سامانه 115 پاسخ داده شده است، که منجر به 121 هزار و 514 ماموریت فوریت های پزشکی شده، افزود: 19 درصد ماموریت های انجام شده، ترافیکی و 81 درصد غیرترافیکی بودند. 62 بیمار توسط بالگرد منتقل شده اند و 394 بیمار دچار سکته قلبی شده اند. همچنین بیماران سکته مغزی به طور مستقیم وارد سی تی اسکن بیمارستان ها شده اند.

او ادامه داد: 2 هزار و 465 مراجعه حضوری در محل های استقرار جاده ای انجام شده است. 650 بیمار احیا شده اند و 154 زایمان موفق در آمبولانس ها انجام شده است.

نماینده اورژانس با اشاره به مراجعه یک میلیون و 701 هزار و 932 بیمار و مسدوم به مراکز درمانی کشور، ادامه داد: 306 هزار و 997 مورد بستری شدند. همچنین رشد 6 درصدی بیماران قلبی و 9 درصد بیماران گوارشی را داشتیم.

نماینده اورژانس به رشد 22 درصدی مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن اشاره کرد و افزود: در سه روز اخیر، 15 نفر به دلیل مسمومیت ناشی از گاز co  جان خود را از دست دادند که باید هشدارهای لازم داده شود.

آخرین وضعیت سفرهای نوروزی و آمار فوتی ها

ریزش 10 درصد ترددهای جاده ای، ریلی و هوایی

مرتضی دهقان ـ سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشور ـ با بیان اینکه تا روز پنجشنبه دوم فروردین ماه، 4 میلیون و 200 هزار تردد توسط حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی انجام شده است، افزود: 2 میلیون و 360 هزار تردد جاده ای، 540 هزار ریلی، 590 هزار هوایی و 600 هزار گشت و سفرهای دریایی بوده است.

او از کاهش 10 درصدی ترددها در تمام حوزه های حمل و نقل خبر داد.

10 استان بیشترین آمار تصادف کشور را دارند

پیرحسین کولیوند ـ رییس جمعیت هلال احمر ـ نیز در ستاد سفر به چالش افزایش تصادف های جاده ای پرداخت و گفت: در بررسی های به عمل آمده مشخص شد که 10 استان دارای بیشترین آمار تصادفات هستند. تصادف، جرح و فوت باعث تلخی سفر، آن هم در تعطیلات نوروز برای خانواده ها می شود. در جلسه اخیر با حضور معاون اول رییس جمهوری این موضوع مطرح و برنامه هایی برای کاهش تصادفات جاده ای تدوین شد. اعتقاد ما بر این است که انسان می تواند بر مخاطرات چیره شود و بهترین راه کار، اجرای پویش های موفق است.

رییس جمعیت هلال احمر کشور در ادامه گفت: ورود ستاد خدمات سفر به کاهش تصادفات جاده ای یک عمل خیر است و یک اقدام بسیار نیکو به حساب می آید. در کنار پویش های مختلف، امسال جمعیت هلال احمر در 30 کیلومتری شهرها، فضاهایی را به عنوان فضای دوستدار کودک تدارک دیده ، که باعث توقف و استراحت رانندگان و مسافران نوروزی می شود. 884 هزار نفر تا کنون، که یک پنجم مسافران نوروزی را شامل می شود به این ایستگاه ها مراجعه کرده اند و این نشان می دهد که این پویش موفق است.

او ادامه داد: در طرح نوروزی به 7 هزار و 80 نفر امدادرسانی کردیم. داروخانه های هلال احمر شبانه روزی شده و همچنین مراکز توان بخش تحت نظارت هلال احمر در تعطیلات نوروز فعال شدند و تا کنون 68 هزار نفر از خدمات داروخانه های ما استفاده کرده اند.

نگرانی درباره تشدید مسمویت های ناشی از گاز  CO

علی اصغر شالبافیان ـ رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور ـ نیز با اشاره به استفاده از ظرفیت هلال احمر به منظور کمک رسانی و خدمات دهی به مسافران در سراسر کشور، افزود: در چند روزی که از تعطیلات نوروز گذشته است نیروهای امدادی در نقاطی، از جمله مرز بازرگان و برای نجات مسافران از غرق شدگی در جنوب کشور و در جاده های مواصلاتی شمال منتهی به مشهد صحنه های ویژه ای را خلق کرده اند.

معاون گردشگری افزود: تجربه موفق استان قزوین در کاهش تلفات از سوی سایر استان ها از جمله فارس، اصفهان، کرمان و خراسان جنوبی باید مورد استفاده قرار گیرد.

شالبافیان همچنین به تشدید مسمومیت های ناشی از گاز  CO اشاره کرد و افزود: تجربه سال های گذشته نشان دهنده این موضوع است که اطلاع رسانی های انجام شده تاثیر بسزایی در کاهش سوانح داشت. با توجه به شدت مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کرین در چند روز گذشته، اطلاع رسانی در استان ها و رسانه ملی اهمیت بسزایی در کاهش سوانح خواهد داشت.

یحیی نقی زاده محجوب ـ مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ نیز با این یادآوری که نظارت بر اماکن و تاسیسات گردشگری، مدت ها قبل از آغاز تعطیلات انجام شد، افزود: در تعطیلات نوروزی نظارت به صورت محسوس و نامحسوس در تمام مراکز استان ها انجام می شود.

او با اشاره به سامانه تلفنی 09629 برای پاسخگویی به مسافران نوروزی، گفت: با وجود افزایش 40 درصدی رشد تماس با این سامانه، خوشبختانه شاهد کاهش شکایات هستیم.

پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آخرین وضعیت سفرهای نوروزی و آمار فوتی ها" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آخرین وضعیت سفرهای نوروزی و آمار فوتی ها"، کلیک کنید.