ابداع مولکول نوری برای کاهش مصرف انرژی/ تلویزیون های اُلِد متحول می شوند

ابداع مولکول نوری برای کاهش مصرف انرژی/ تلویزیون های اُلِد متحول می شوند

گروهی از پژوهشگران دانشگاهی نوعی مولکول نوری ابداع کرده اند که می تواند طول عمر و کیفیت تلویزیون های اُلِد را افزایش دهد و مصرف انرژی را پایین بیاورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری EDHA به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، گروهی از محققان برای ساده سازی ساختار «دیود های نورگسیل آلی (اُلِد) با کارایی بالا» به رویکرد جدیدی رسیده اند که محدودیت های قبلی را در این فناوری برطرف می کند.

بر اساس این گزارش، پژوهشگرانی از دانشگاه های نورثامبریا، کمبریج، امپریال و لافبورو در تحقیق جدید خود با ابداع یک مولکول نوری موفق شدند محدودیت های اُلِد در پنل های تلویزیونی را برطرف کنند. پنل های تلویزیون اُلِد گران قیمت هستند و با وجود کیفیت بصری پویا، طول عمر نسبتاً کوتاهی دارند.

در ساختار اُلِد، یک لایه نیم رسانای آلی بین دو الکترود قرار می گیرد، اما با این وجود بیشتر انرژی الکتریکی در یک اُلِد به نور تبدیل می شود و گاهی اوقات انرژی به اشتباه هدایت می شود و ساختار اُلِد را ضعیف می کند و در نتیجه طول عمر و کارایی آن را کاهش می دهد. در روش جدید و  ابداعی محققان، این مشکل برطرف شده است و می تواند منجر به ساخت نمایشگرهای تلویزیونی با وضوح و طول عمر بیشتر شود و نیز مصرف انرژی توسط صفحه نمایش تلویزیون و گوشی های هوشمند را کاهش دهد و پایداری و کارایی آن ها را بالا ببرد.

این تیم نوعی مولکول گسیلِ نور ابداع کرده است که با سپرهای داخلی خود مسیرهای انرژی مخرب و کنترل فعل و انفعالات مولکولی را مسدود می کند. این مولکول پیشرفته راه را برای توسعه اُلِدهای کارآمدتر باز کرده است که مصرف انرژی دستگاه ها را در عصر اطلاعات کاهش می دهد.

دکتر مارک اترینگتون، استادیار فوتوفیزیک مولکولی در گروه ریاضیات، فیزیک و مهندسی برق در دانشگاه نورثامبریا، می گوید یکی از اجزای مهم این تحقیق، یافته های مربوط به ویژگی های نیم رساناهای آلی است که می تواند دستاورد مهمی برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان داشته باشد.

محققان در در این دستاورد علمی برای درک فرایند انتقال انرژی مولکول ها به طیف سنجی انرژی مولکولی پرداختند که نتایج آن بسیار مهم بود و کمک کرد تا به تصویری جامع از آرایش سطح انرژی برسند. نتایج این پژوهش در مجله علمی و معتبر نیچر ماتریالز به چاپ رسیده است.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ابداع مولکول نوری برای کاهش مصرف انرژی/ تلویزیون های اُلِد متحول می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ابداع مولکول نوری برای کاهش مصرف انرژی/ تلویزیون های اُلِد متحول می شوند"، کلیک کنید.