اتهام زنی آمریکا و انگلیس به ایران در شورای امنیت/ درخواست لندن از تهران

در پی حملات ارتش آمریکا و گروه های مقاومت منطقه علیه اهدافی در عراق و سوریه، «رابرت وود» معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل با تکرار ادعاها درباره نقش ایران در اقدامات گروه های مقاومت، از شورای امنیت خواست که ایران و آنچه گروه های نیابتی آن خواند را «کنترل کند.»

روزنامه اماراتی نشنال در این باره گزارش کرد که وود با نادیده گرفتن تاثیر ثبات زدای حضور نظامی مداخله جویانه آمریکا در منطقه، تاکید کرد که شورای امنیت باید به دولت سوریه فشار بیاورد تا از این کشور به عنوان بستری برای ثبات زدایی در منطقه استفاده نکند.

این ادعای وود در حالی مطرح می شود که ایران تاکید کرده است در سوریه حضور نظامی مستقلی ندارد و تنها به صورت مستشاری و به دعوت دولت قانونی این کشور برای کمک به مبارزه با تروریسم در آنجا است.

خبرگزاری آناتولی نیز گزارش کرد که این دیپلمات آمریکایی مدعی شد، در آخرین مورد از حملات آمریکا، ارتش این کشور اهدافی مربوط به ایران و گروه های شبه نظامی وابسته به آن را در سوریه و عراق مورد حمله قرار داده است.

او بیان کرد: ما پیشتر، بارها گفته ایم که آمریکا اقدامات بیشتری برای پاسخ به حملات آتی یا تهدید به حمله علیه شهروندان، نظامیان یا مواضع آمریکایی انجام خواهد داد.

وود با گفتن این که این حملات علیه مواضع و نظامیان آمریکایی «غیرقابل قبول هستند و حملاتی مانند این نمی توانند ادامه پیدا کنند»، مدعی شد که اقدامات آمریکا مطابق قوانین بین المللی و بهره مندی از حق دفاع از خود بوده است.

معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین با تلاش برای توجیه این حملات گفت: صراحتا می گویم که آمریکا با تلاش برای متوقف کردن و تنش زدایی از درگیری در غزه به دنبال درگیری های بیشتر در منطقه و به دنبال درگیری مستقیم با ایران نیست. آمریکا به دفاع از نیروهای خود در قبال حملات غیرقابل قبول ادامه خواهد داد.

نیروهای مقاومت منطقه تاکنون بیش از 150 بار مواضع آمریکا در منطقه را در پاسخ به حمایت های تمام عیار آن از جنایت های جنگی رژیم صهیونیستی در غزه هدف قرار داده اند. در پی این حملات، حداقل 70 مورد آسیب دیدگی نظامیان آمریکایی گزارش شده است که بیشترشان جراحات مغزی هستند. حمله پهپادی هفته گذشته مقاومت عراق به «برج 22» در اردن نیز منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی و مجروح شدن حداقل 40 نفر شده است.

غرب مدعی حمایت نظامی و مالی ایران از نیروهای مقاومت منطقه و کنترل اقدامات آن ها است. این در حالی است که ایران بارها این ادعا را رد کرده و اقدامات نیروهای مقاومت منطقه را صلاحدید خود آن ها و تصمیماتی مستقل تلقی کرده است.

افزون بر این، «باربارا وود» نماینده دایمی انگلیس در سازمان ملل در نشست شب گذشته شورای امنیت گفت که لندن از تمام اقدامات برای حفظ و ارتقای صلح وامنیت بین المللی، از جمله در عراق و سوریه «به کلی حمایت می کند» و نسبت به تنش زدایی متعهد است.

او حملات آمریکا به اهدافی درعراق و سوریه را «حق آمریکا برای دفاع از خود و حق آن برای پاسخ به حملات به نظامیان و پایگاه های خود» تلقی کرده و به حمایت از آن پرداخت.

این دپیلمات انگلیسی درباره اقدامات نیروهای مسلح یمن(انصارالله) در دریای سرخ که شامل حملاتی علیه کشتی های رژیم صهیونیستی و متحدان آن بوده است، این حملات را غیرقانونی و غیرقابل قبول خواند.

وود مدعی شد، اقدامات و حضور انگلیس در دریای سرخ برای حفاظت از جان افراد بی گناه، حفظ آزادی ناوبری و بازدارندگی در قبال حملات بیشتر علیه کشتیرانی طراحی شده است.

در مدت اخیر، حملات ارتش یمن به کشتی های مرتبط با رژیم صهیونیستی در دریای سرخ در پاسخ به جنایات جنگی صهیونیست ها علیه مردم فلسطین در غزه، مورد بحث قرار گرفته و بهانه ای نیز برای حملات متجاوزانه آمریکا و انگلیس به یمن شده است.

نماینده انگلیس در سازمان ملل در بخشی از سخنانش ادعای حمایت «سیاسی، مالی و نظامی» ایران از گروه های شبه نظامی منطقه را تکرار کرده و گفت که این اقدام ایران منجر به ثبات زدایی در منطقه و مختل کردن تلاش ها برای مبارزه با داعش می شود.

او گفت که انگلیس از ایران می خواهد «این گروه ها را کنترل کند و برای جلوگیری از حملات بیشتر توسط نیروهای نیابتی و شرکای آن در عراق، سوریه و یمن وارد عمل شود.»

ادعاهای نمایندگان انگلیس و آمریکا در شورای امنیت درباره این حملات و نقش ایران در آن ها در حالی مطرح شده است که «امیر سعید ایروانی» سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با عنوان «تهدید صلح و امنیت بین الملل» گفت که اقدام نظامی آمریکا غیرقانونی، غیرموجه، ناقض هنجارها و اصول اساسی حقوق بین الملل، منشور ملل متحد به ویژه بند 4 ماده 2 منشور ملل متحد بوده، و نقض آشکار تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال سیاسی عراق و سوریه است.

او با تاکید بر اینکه آمریکا و انگلیس آشکارا از قطعنامه 2722 شورای امنیت سوءاستفاده کرده اند، اظهار داشت: تمامی گروه های مقاومت در منطقه مستقل هستند و انگیزه تصمیم ها و اقدامات آن ها برپایه حقوق مشروع آنها ذیل قوانین بین المللی است که در پاسخ به حضور غیرقانونی آمریکا در سرزمین هایشان و در راستای توقف نسل کشی در غزه و پایان دادن به سرزمین های اشغالی فلسطینی است، بنابراین هرگونه تلاش برای نسبت دادن این اقدامات به ایران یا نیروهای مسلح آن گمراه کننده، بی اساس و غیرقابل قبول است.

نماینده ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنان خود در نشست شورای امنیت با موضوع بررسی حملات آمریکا به سوریه و عراق گفت: ایران نه حضور نظامی در عراق دارد و نه پایگاه و مستشاران نظامی. در سوریه، مستشاران نظامی ایرانی از آن جایی که رسماً توسط دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم دعوت شده اند، به طور قانونی حضور دارند.

وی ادعاها مبنی بر این که پایگاه های ایران در عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفته است را تکذیب کرد و افزود: چنین ادعاهایی برای دور کردن توجه از اقدامات تهاجمی آمریکا مطرح می شوند.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اتهام زنی آمریکا و انگلیس به ایران در شورای امنیت/ درخواست لندن از تهران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اتهام زنی آمریکا و انگلیس به ایران در شورای امنیت/ درخواست لندن از تهران"، کلیک کنید.