اختلاف در اردوگاه اروپا بر سر ایران

اختلاف در اردوگاه اروپا بر سر ایران

فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی با ادعای کمک تسلیحاتی ایران به گروه های مقاومت منطقه، خواستار اعمال تحریم علیه تهران شده اند اما مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین آمریکا با این اقدام مخالف هستند.

به گزارش EDHA، اتحادیه اروپا با تلاش های فرانسه و آلمان برای تحریم ایران به بهانه تجهیز نیروهای مقاومت در منطقه به موشک ها و دیگر تجهیزات نظامی مخالفت کرده و مقام های ارشد اتحادیه اروپا می گویند تحریم های جدید ممکن است دیپلماسی با ایران را تضعیف کند.

روزنامه وال استریت ژورنال روز سه شنبه و در گزارشی اختصاصی نوشته فرانسه، آلمان، هلند و پنج کشور دیگر اتحادیه اروپا ماه گذشته در نامه ای خطاب به «جوزپ بورل» مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتند بروکسل باید یک رژیم تحریم که به آن اجازه می دهد «بازیگران ایرانی که شبه نظامیان طرفدار ایران در منطقه را تسلیح، آن ها را تامین مالی می کنند و مشاوره و آموزش می دهند» را هدف قرار دهد، وضع کند.

ایران بارها اعلام کرده نیروی نیابتی در منطقه ندارد و گروه های مقاومت منطقه بر اساس منافع کشورهای خود علیه اشغالگران آمریکایی و یا رژیم صهیونیستی اقدام می کنند.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است: «ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد و این رژیم آمریکاست که از رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی نیابتی خود برای تحقق اهداف خود و تامین منافع نامشروعش استفاده می کند».

پاسخ بورل که مقام های اروپایی می گویند از حمایت واشنگتن هم برخوردار است این بود: «این اقدام را در حال حاضر انجام ندهید».

مقام های اروپایی در بروکسل به کشورهای اتحادیه اروپا گفته اند اقدام علیه ایران  بر سر حمایت از گروه های مقاومت در منطقه ممکن است باعث تشدید تنش در منطقه شود و دیپلماسی هسته ای را تضعیف کند.

بورل در نامه ای که برای هشت عضو اتحادیه اروپا ارسال کرده، نوشته پیشنهاد آن ها برای هدف قرار دادن فعالیت های منطقه ای ایران «2 میدان روسیه و خاورمیانه را به هم متصل می کند؛ اقدامی که ممکن است عواقب غیرقابل پیش بینی در پی داشته باشد».

مقام ارشد اروپایی در ادامه نوشته است: «ارزیابی دقیق تاثیر بالقوه اقدامات بیشتر برای جلوگیری از اینکه اتحادیه اروپا ممکن است به عنوان عامل تشدید و یا به خطر انداختن دیگر اهداف سیاست آن مانند مهار برنامه هسته ای ایران تلقی شود، حیاتی است».

رسانه آمریکایی نوشته از زمان آغاز جنگ در غزه، مقام های غربی از ایران خواسته اند تا از درگیری گسترده تر در منطقه جلوگیری کند.

ایران اعلام کرده تنش ها در منطقه از جمله در دریای سرخ و شمال فلسطین اشغالی به محض پایان جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین کاهش می یابد.

کنعانی تاکید کرده است: «صلح در منطقه در گرو این است که جنایت های جنگی رژیم صهیونیستی هرچه زودتر متوقف شود».

پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلاف در اردوگاه اروپا بر سر ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلاف در اردوگاه اروپا بر سر ایران"، کلیک کنید.