تصویر روز ناسا: رازگشایی از کاموای کیهانی

به نظر می رسد که کهکشان مارپیچی NGC 3169 (جرم سماوی شماره 3169 در فهرست NGC) مانند کاموایی کیهانی در حال باز شدن است. این کهکشان 70 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد (هر سال نوری، مسافتی است که نور با سرعت 300 هزار کیلومتر بر ثانیه در مدت زمان یک سال می پیماید، تقریباً معادل 9450 میلیارد کیلومتر) و در جنوب ستاره درخشان قلب الاسد (آلفا اسد) به سمت صورت فلکی کم نور زاویه سنج (سکستان) دیده می شود.

تصویر روز ناسا: رازگشایی از کاموای کیهانی

بازوهای مارپیچی آثار زخم های جزر و مد گرانشی را به وضوح نشان می دهند، زیرا NGC 3169 (سمت چپ) و همسایه اش NGC 3166 در حال برخورد با یکدیگرند و برهم کنش های گرانشی شدیدی با هم دارند. درنهایت این دو کهکشان در یکدیگر ادغام می شوند و کهکشان بزرگ تری را تشکیل خواهند داد. این همان سرنوشتی است که در انتظار یک سوم کهکشان های عالم است و 4 میلیارد سال دیگر برای کهکشان ما، راه شیری و کهکشان همسایه مان آندرومدا اتفاق خواهد افتاد.

کمان ها و ستون های ستاره ای بیرون کشیده شده که فعالیت های ستاره زایی قوی نشان می دهند، نشانه های روشنی از فعل وانفعالات گرانشی شدید در سراسر این گروه کهکشانی دوردست و خوش آب ورنگ است. قاب تصویر حدود 20 دقیقه قوسی (دوسوم قطر ماه بدر) را می پوشاند که با توجه به فاصله این مجموعه از ما، معادل 400 هزار سال نوری در آن فاصله است (برای مقایسه، قطر کهکشان خودمان 100 هزار سال نوری است). در این تصویر می توانید NGC 3165 را در سمت راست تصویر ببینید که اندازه کوچک تر و رنگ آبی تری دارد.

NGC 3169 کهکشان درخشانی است و در سراسر طیف الکترومغناطیسی، از امواج رادیویی تا اشعه ایکس دیده می شود. چنین کهکشان هایی از ساختار «هسته های کهکشانی فعال» انرژی می گیرند و در مرکز آن ها، سیاه چاله عظیم ابرپرجرمی لانه کرده است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: کریستف ورگنس، عزیز کایوآچ. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: رازگشایی از کاموای کیهانی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: رازگشایی از کاموای کیهانی"، کلیک کنید.