تورم لاستیک، مشکل جدید مصرف کننده/ دولت با افزایش قیمت تایر بازارگردانی می کند!

تورم لاستیک، مشکل جدید مصرف کننده/ دولت با افزایش قیمت تایر بازارگردانی می کند!

به گزارش EDHA؛شاید دیگر خبری از صف های طویل خرید تایر از نمایندگی های عرضه لاستیک خودرو در شهری مثل تهران نباشد، اما دسترسی به این محصول مورد نیاز شهروندان همچنان با مشکل است.

اقتصاد 24 در خبری نوشت:افزایش 20 درصدی قیمت تایر در همین ابتدای سال کار را برای مصرف کنندگان این محصول ضروری سخت تر کرد. تورم و گرانی از هر گوشه شهر خودنمایی می کند و به طور زنجیروار تمام کسب و کارها را تحت شعاع قرارداده است.

اگر امسال برای خرید لاستیک خودرو سری به مراکز بورس این محصول در شهر تهران زده باشید متوجه قیمت های عجیب و گاهاً کمبود برخی از سایزهای سواری شده اید. گرانی محسوس تایر خودروهای سواری در فروشگاه های عرضه لاستیک امسال همانند سایر سال ها تکرار شد.

مراکز متعددی در شهر تهران و یا شهرهای دیگر در سراسر کشور وجود دارند که عرضه کننده و فروشنده انواع لاستیک دولتی ایرانی و لاستیک خارجی در برندهای مختلف و همچنین قیمت های متفاوت هستند. از مراکزی که در تهران به عنوان بورس فروش لاستیک شناخته شده اند می توان به چهارراه سرچشمه، خیابان امیر کبیر شرقی که از بزرگترین مراکز فروش انواع تایر است و در مرکز شهر واقع شده اشاره کرد. البته فروشگاه های دیگری نیز در سطح شهر تهران و در مناطق گوناگون به طور پراکنده وجود دارند که عرضه کننده تایر هستند که با یک بازدید کوتاه از این فروشگاه ها به افزایش قیمت های غیر واقعی پی خواهید برد.

در همین راستا یک راننده تاکسی شهر تهران با اشاره به اینکه همه منافذ نفس کشیدن برای ادامه کار در خیابان های تهران را از مردم گرفته اند، به اقتصاد 24 گفت: هر روز شاهد گرانی یک یا چند محصول مورد نیاز هستیم، از روغن موتور و لوازم یدکی تا لاستیک و بنزین!

به گفته اسدی، موضوع افزایش قیمت ها آن هم زیر سایه مدیریت دولت هرچند تازه نیست، اما توان مالی مردم در این دولت دیگر کشش گرانی را ندارد. همه قبول داریم که تولید کننده هم باید مواد اولیه گران بخرد و محصول تولید کند، اما این دلیلی برای گرانی محصولات مورد نیاز مصرفی مردم نیست، چراکه در هر صورت دولت ها از بخش تولید به هر سبک و روشی که بتوانند حمایت می کنند، اما از مردم کف خیابان چه حمایتی کرده اند؟! دولت از هر جا کم می آورد و برای حفظ بازارهای مختلف به سمت افزایش قیمت می رود و این توان مالی مردم بیچاره است که در برابر این ناعدالتی هرروز کم می شود

صنعت تایر فرساینده شده

در همین رابطه مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در پاسخ به سوال اقتصاد 24 مبنی بر اینکه چند درصد به قیمت تایر افزوده شده است؟ گفت: همچنان در سال جاری نیز با قیمت گذاری تایر با یکسری از مشکلات مواجه شده بودیم چرا که قیمت گذاری دستوری صنعت تایر کشور را فرساینده کرده است.

تنها با اشاره به اینکه صنعت تایر کشور با توجه به افزایش هزینه ها و نرخ دلار با مشکل مواجه شده و کنترل ظرفیت تولید با افزایش هزینه ها بسیار سخت شده است، گفت: به دلیل تورم، قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید به صورت مستمر افزایش می یابد، اما قیمت گذاری دستوری باعث می شود که قیمت کالای نهایی به صورت پلکانی تغییر کند.

وی تصریح کرد: قیمت خرید مواد اولیه وارداتی و حتی داخلی با خرید قبلی مشابه بسیار متفاوت است و عدم تثبیت قیمت ها حتی در فاصله زمانی کوتاه مدت، ثابت نگه داشتن قیمت های محصولات تولیدی را برای صاحبان این صنعت غیر امکان کرده است.

افزایش دستوری قیمت لاستیک

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در پاسخ به این سوال که امسال چند درصد به قیمت لاستیک افزوده شده است؟ گفت: افزایش قیمت بر قیمت نهایی تایر با هم متفاوت است.

وی گفت: در برخی سایز تایرها مانند 13 و 14 مصرف و تقاضا بالاست از این رو در برخی از واحدهای عرضه کننده و انبار تولید کنندگان این محصول موجود نیست.

به گفته تنها، متاسفانه به دلیل عدم توازن در تولید و تقاضا، تایرهای سایز 15 که مصرف کمتری دارد حدود 10 درصد افزایش قیمت داشته و این مسیله واحد صنفی عرضه کننده را با مشکل رسوب کالا مواجه کرده است و همین انباشت می تواند تبعات سنگینی بر صنعت تایر کشور وارد کند و البته این مشکل سال هاست که گریبان این بخش از صنایع کشور را گرفته است.

این فعال صنعت لاستیک ادامه داد: در سایز 16 به بالا که به عنوان تایرهای کمتر مورد استفاده مطرح هستند، واحدهای صنفی به ناچار برای مقابله با رسوب کالا زیر قیمت مصوب محصول خود را عرضه می کنند و این سال شامل افزایش قیمت نشده است.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تورم لاستیک، مشکل جدید مصرف کننده/ دولت با افزایش قیمت تایر بازارگردانی می کند!" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تورم لاستیک، مشکل جدید مصرف کننده/ دولت با افزایش قیمت تایر بازارگردانی می کند!"، کلیک کنید.