جایزه ای که در عید فطر نصیب بندگان می شود

در گفت وگو با EDHA مطرح شد؛

جایزه ای که در عید فطر نصیب بندگان می شود

یک کارشناس دینی گفت: در روز عید فطر این حقیقت را می فهمیم که انسان می تواند به بلندای مقامی برسد که خدای سبحان و فرشتگان او را با احترام به سبب ارزش ها یاد کنند.

حجت الاسلام سیدحسین خادمیان مدرس حوزه و کارشناس دینی در گفت وگو با خبرنگار دین و آیین خبرگزاری علم و فناوری EDHA عنوان کرد: سیره بنده پروری خدای سبحان این است در این دنیا حقیقت شیرینی کار های نیک و صالح و هم باطن وحشتناک کار های زشت و قبیح را نشان دهد. روز عید سعید فطر یکی از ایام الله است؛ اهمیت آن این است که با حضور معصوم، نماز آن روز بر همه اهل اسلام واجب می شود. در نتیجه روز عید سعید فطر یکی از زمان هایی است که متصل به معصوم است و درک آن وابسته به اتصال معصوم است.

وی  اظهار کرد: مساله «یوم الفطر» یک ظاهری دارد که خدای سبحان به عنوان پایان شیرین برای کسانی که اهل عمل صالح، روزه داری، شب زنده داری، امساک، تقوا داری، تقوا مداری و مدیریت نفس و جسم خود در طول یک ماه بودند، قرار داده است. منتها با ظهور معصوم حقیقت این روز بر همگان آشکارتر خواهد شد و کسانی که در مسیر امر و نهی خدای سبحان قرار می گیرند و مطیع اوامر قرآن و عترت باشند، می توانند از نورانیت و از طراوت «یوم الفطر» استفاده کنند.

خادمیان گفت: امام باقر (ع) می فرماید «اذا کان اول یوم من شوال نادی مناد یا ای ها المومنون اغدوا الی جوایزکم»، این در حالی که وقتی می خواهیم رمضان را شروع کنیم، ماه رمضان با «یَا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ» شروع می شود و «یوم الفطر» هم با ندای «یا ای ها المومنون اغدوا الی جوایزکم».

وی ادامه داد: طبق روایت امام باقر (ع)  در روز عید فطر مومنان فقط لیاقت دارند از حقیقت این روز و ظرفیت های آن و فضایل آن بهرمند شوند.

این استاد حوزه اظهار داشت: اینجا است که بعضی از بزرگان تفسیر می کنند که آیه «وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّهَ وَ لِتُکَبّرُوا اللهَ عَلی ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ» یکی از مصادیقش تکریم «یوم الفطر» است، آن کسانی که به خدار لبیک گفتند و امر او را اطاعت کردند، از طراوت، نورانیت و رستگاری برخوردار شدند و کسانی که نسبت به خدا بی تفاوت بودند و در نظر ما نفسشان، شهوتشان بزرگ جلوه کرد، در روز فطر متوجه می شوند که چه عظمتی را با چه حقارتی عوض کردند.

وی گفت: در روز عید فطر این حقیقت را می فهمیم که انسان می تواند به بلندای این مقام برسد که خدای سبحان و فرشتگان او را با احترام به سبب ارزش ها یاد کنند. همچنین روز فطر این را به ما یادآوری می کند همانند ماه رمضان، شیاطین در غل و زنجیر نیست، مانند ماه رمضان نیست که در های بهشت و رحمت الهی باز و در های جهنم و عذاب به روی او بسته باشد.

خادمیان خاطرنشان کرد: یوم الفطر به ما می گوید اگر از حال خوش به عادت زیبا و از عادت زیبا به ادب ربانی و نورانی رسیدی، آنگاه در روز اول ماه شوال، یوم الفطر، آن جایزه بی نظیر و بی بدیل نصیب تو خواهد شد، ان شاءالله بتوانیم از حقیقت یوم الفطر مانند حقیقت ماه رمضان و شب قدر بهرمند شویم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جایزه ای که در عید فطر نصیب بندگان می شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جایزه ای که در عید فطر نصیب بندگان می شود"، کلیک کنید.