حبس از یک تا 10 سال؛ مجازات یادگاری نویسی و هرنوع آسیب به آثار تاریخی

حبس از یک تا 10 سال؛ مجازات یادگاری نویسی و هرنوع آسیب به آثار تاریخی

آفتاب نیوز :

وحید سلطانی پاجی در این باره گفت: با شروع  سفر های نوروزی، شاهد افزایش سفر و حضور بیشتر گردشگران در موزه ها، بناهای تاریخی و مجموعه های  فرهنگی تاریخی کشور هستیم و همین موضوع نیز ممکن است احتمال آسیب به برخی از این بناها و ابنیه از سوی معدود افراد هنجارشکن را افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه همگی وظیفه صیانت و حفاظت از آثار تاریخی کشورمان را برعهده داریم، گفت: همه ما در برابر حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی مسیولیم تا نسل های آینده نیز از آن بهره ببرند و با هویت ملی- اسلامی ما آشنا شوند و ضمن بالیدن به این میراث، آن را به نسل های پس خود نیز انتقال دهند.

این جرم شناس ادامه داد: یکی از موضوعاتی که بازدید کنندگان از اماکن تاریخی باید به آن آگاهی داشته باشند عدم اقداماتی است که به مجموعه خسارت وارد می کند. در مواردی مشاهده می شود برخی بازدیدکنندگان اقدام به نوشتن یادگاری بر روی آثار و بناهای مختلف کرده و برای این کار از ابزار مختلفی استفاده می کنند که حتی موجب تخریب تمام یا قسمتی از محل نیز می شود. این افراد باید بدانند که قانون مجازات اسلامی به موجب ماده 588، این اقدام را که خرابی وارد آورده است جرم تشخیص داده و مرتکب آن به حبس از یک تا 10 سال محکوم خواهد شد و باید خسارات وارده را نیز جبران کند.

سلطانی با بیان اینکه نوشتن یادگاری یا هر اقدام آسیب زای دیگر به آثار و میراث تاریخی جرم است، گفت: این رفتار نامناسب گرچه از سوی عده قلیل و انگشت شماری انجام می شود، اما اثر آن تا مدت ها در برابر نظر دیگر بازدیدکنندگان باقی می ماند.

وی ادامه داد: در برخی مجموعه ها نیز بعضی گردشگران نیز از محل ممنوعه عبور کرده و با نشستن ، بالارفتن، ایستادن بر رو یا در کنار اثر آسیب های جدی به کالبد اثر وارد می کنند. این رفتار ها نیز از مصادیق تخریب بوده و به مجازات ماده 588  یعنی همان حبس از یک سال تا ده سال و جبران خسارت وارده منتهی خواهد شد. 

این جرم شناس با بیان اینکه برخی پس از دستگیری ادعا می کنند که انگیزه شان تخریب نبوده و قصد عکس انداختن و … را داشتند، گفت: انگیزه در ارتکاب این عمل مجرمانه تاثیری در تحقق جرم ندارد و به واسطه اهمیت حفظ میراث فرهنگی قانون گذار این مجازات را در نظر گرفته است. در این موارد پلیس هم می تواند با چنین جرایمی برخورد کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حبس از یک تا 10 سال؛ مجازات یادگاری نویسی و هرنوع آسیب به آثار تاریخی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حبس از یک تا 10 سال؛ مجازات یادگاری نویسی و هرنوع آسیب به آثار تاریخی"، کلیک کنید.