حفاظت کمی و کیفی از منابع آب، یک مساله فرابخشی است

حفاظت کمی و کیفی از منابع آب، یک مساله فرابخشی است

به گزارش خبرگزاری EDHA از سنندج، آرش آریانژاد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان در خصوص ورود فاضلاب روستاهای بالادست سد قشلاق به مخزن این سد، اظهار کرد: مخزن سد قشلاق به مثابه دیگر مخازن سدهای دنیا در معرض ورود مواد آلاینده روستاهای بالادست همواره قرار داشته و براساس بررسی های بعمل آمده فاضلاب تعداد کمی از روستاها در جریان عبور رودخانه ای وارد مخزن سد می گردد، البته ذکر این نکته ضروریست که به دلیل فاصله زیاد عمده روستاهای بالادست مخزن سد، بخشی از این مواد آلاینده بوسیله توان خود پالایش جریان رودخانه و همچنین براثر انجام فعل و انفعالات شیمیایی و تابش آفتاب در طول مسیر رودخانه، بطور قابل توجهی کاهش یافته و خروجی آب شرب به جهت انجام کامل فرآیندهای شیمیایی در محل تصفیه خانه سنندج که تحت نظر شرکت آب و فاضلاب استان کردستان می باشد، عاری از هر گونه آلودگی و مواد آلاینده بوده و به صورت مستمر و با زمانبندی منظم تحت پایش شبکه بهداشت و درمان استان و این شرکت قرار دارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کردستان با اشاره به اینکه حفاظت و صیانت کمی و کیفی از منابع آب استان یک مساله فرابخشی بوده و دستگاه ها خصوصاً متولیان امر باید در این خصوص تعامل کافی داشته باشند، ادامه داد: مسیولیت جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب بعهده شرکت آب و فاضلاب استان کردستان و دهیاری ها بوده و همچنین صیانت از رودخانه های استان در قبال ورود فاضلاب حیوانی و کود و سموم نیز بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست و جهاد کشاورزی می باشد و این مهم محقق نمی گردد، مگر با تخصیص اعتبارات لازم و کافی جهت طراحی، اجرا و یا ارتقاء سیستم های مربوطه در حوزه های مختلف.

وی افزود: خوشبختانه در طول سالیان اخیر شرکت آبفای استان موفق به اجرای سیستم های بهداشتی و دفع فاضلاب روستای حسین آباد و چند روستای بالادست سد قشلاق نیز گردیده و در حال حاضر هیچگونه تهدید جدی برای این سد وجود ندارد.

آریانژاد به تامین آب شرب شهروندان سنندجی از سد آزاد اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با همّت دولت سیزدهم براساس پیگیری های صورت گرفته و تزریق اعتبارات به موقع و مناسب، سامانه انتقال آب سد آزاد به قشلاق با کار جهادی در کمترین زمان ممکن اجرا و به بهره برداری رسید و حدود 2 سال است که آب شرب سنندج از محل سد آزاد تامین می گردد و سد قشلاق نیز برای مصرف شرب در حال پدافندی قرار داشته و در حال حاضر صرف مصارف، کشاورزی، زیست محیطی و صنعت، می گردد.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حفاظت کمی و کیفی از منابع آب، یک مساله فرابخشی است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حفاظت کمی و کیفی از منابع آب، یک مساله فرابخشی است"، کلیک کنید.