دیپلماسی فعال ایران و روسیاهی مدعیان حقوق بشر

دیپلماسی فعال ایران و روسیاهی مدعیان حقوق بشر

اواسط ظهر شنبه رسانه ها اعلام کردند حمید نوری شهروند ایرانی که بیش از 4سال در کشور سوید به دلایل واهی بازداشت و در شرایطی غیرانسانی و بدون رعایت حقوق خود در زندان نگهداری شد، در حال انتقال به عمان برای مبادله با مجرمان سویدی زندانی در ایران است.

به گزارش EDHA، عبدالباسط انصاری در یادداشتی در روزنامه شهروند نوشت: نوری که در آبان 98 با طراحی برخی اعضای گروهک تروریستی منافقین توسط دولت سوید به اتهام واهی دست داشتن در نقض حقوق بشر، اعدام زندانیان سیاسی و قتل عمد! دستگیر شده بود، قریب 4 سال ونیم در زندان های سوید به سر برد. ایرج مصداقی و حمید اشتری دو تن از بقایای گروهک تروریستی منافقین بودند که با شکایت از نوری در سوید زمینه دستگیری وی را فراهم کردند. از دیگر کسانی که در پرونده سازی برای حمید نوری نقش داشتند، جفری رابرتسون وکیل استرالیایی ضدایرانی، شادی صدر از وابستگاه محافل حقوق بشری ضدایرانی و بنیاد عبدالرحمن برومند که وابستگی آشکاری به محافل اطلاعاتی غربی و گروه های برانداز دارد، بودند.

طی این مدت، نوری بدون دلیل مشخصی در سلول انفرادی نگهداری می شد. حدود دو سال قبل در تیرماه 1401، دادگاه استکهلم اقدام به صدور شدیدترین حکم قضایی یعنی حبس ابد برای حمید نوری نمود. یکی دیگر از نکات عجیب در پرونده حمید نوری برگزاری شش جلسه از جلسات دادگاه وی در شهر دورس کشور آلبانی بود(1) که سال هاست مقر گروهک تروریستی منافقین است. مطابق اعلام سخنگوی پیشین قوه قضاییه حدود 40مورد نقض حقوق بشر و نقض حقوق اولیه در پرونده ساختگی نوری رخ داد(2) که نشان می دهد سیستم قضایی سوید از حفظ ظواهر و حداقل حقوق متهم طی رسیدگی نیز خودداری کرده بود.

از دیگر مواردی که ساختگی بودن پرونده حمید نوری را نشان می داد عصبانیت و توهین دادستان سوید به وکلای نوری پس از اثبات روندهای غیرقانونی دادگاه و نقض پرونده وی بود. فارس در آن مقطع در گزارشی با ذکر 16مورد از روندهای غیرقانونی و مغایر با حقوق و قوانین خود سوید، این مسیله را افشا کرد(3) نکته عجیب دیگر آنکه حدود سه ماه قبل مجید نوری فرزند حمید نوری که برای ملاقات با پدر و پیگیری پرونده وی به سوید رفته بود توسط پلیس سوید بازداشت و مدتی را بدون دلیل زندانی شد. اکنون کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره آزادی حمید نوری نوشته است: «خرسندم به اطلاع ملت عزیز ایران برسانم که آقای حمید نوری که از سال 98 در سوید در بازداشت غیرقانونی به سر می برد، آزاد و تا ساعاتی دیگر به کشور بازخواهد گشت. این موفقیت مرهون تلاش همکارانم در قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه، به ویژه برادرم، شهید امیرعبداللهیان، است.»

در مجموع آزادی حمید نوری حاصل به ثمر رسیدن دیپلماسی فعال وزارت خارجه و تلاش های ارزشمند قوه قضاییه بود. این پرونده اما روسیاهی آشکاری برای دولت سوید است که از مدعیان حقوق بشر بود چرا که با دسیسه اعضای یک گروهک تروریستی قاتل بیش از 17هزار ایرانی، اقدام به پرونده سازی برای یک شهروند بی گناه نمود. وجه دیگر ماجرا، رسوایی و شکست بزرگ اعضای گروهک تروریستی منافقین و محافل ضدایرانی اپوزیسیون به سبب شکست طراحی خباثت آمیز آنان بود. این ماجرا همچنین درس عبرت و پیامی برای دیگر کشورهای مدعی حقوق بشر غربی است که دست از پرونده سازی برای ایرانیان با دسیسه گروهک های تروریستی و محافل ضدایرانی بردارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیپلماسی فعال ایران و روسیاهی مدعیان حقوق بشر" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیپلماسی فعال ایران و روسیاهی مدعیان حقوق بشر"، کلیک کنید.