رژیم های کوتاه مدت و بسیار کم کالری فقط برای نوجوانان چاق بی خطر است

رژیم های کوتاه مدت و بسیار کم کالری فقط برای نوجوانان چاق بی خطر است

رژیم های غذایی بسیار کم کالری (VLED) که شامل دریافت کمتر از 800 کالری در روز است برای افراد چاقی که قصد کاهش وزن دارند ولی بدن آنها به رژیم های معمول و برنامه های ورزشی پاسخ نمی دهند، تجویز می شود.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری EDHA، با وجود این که در رژیم های غذایی بسیار کم کالری برای نوجوانان بسیار دقت می شود که آنها تمامی مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کنند ولی نگرانی هایی در مورد خطرات ناشی از کاهش سریع توده بدن مطرح است. چرا که اطلاعات محدودی در مورد تاثیر رژیم های غذایی بسیار کم انرژی بر رشد، سلامت قلب و سلامت روانی افراد وجود دارد. 

با این حال، مطالعه دانشگاه سیدنی نشان داده که چنین نگرانی هایی قابل توجیه نیستند. 

در مجموع 71 پسر و 70 دختر مبتلا به چاقی و حداقل یک بیماری مرتبط با آن، مانند فشار خون بالا یا مقاومت در برابر انسولین، در این مطالعه شرکت کردند. آنها در رژیم های غذایی چهار هفته ای شامل جایگزین های وعده های غذایی فرموله شده و سبزیجات کم کربوهیدرات مانند بروکلی و گوجه فرنگی قرار گرفتند.

از 141 نفری که مطالعه را آغاز کردند، 134 نفر آن را تکمیل کردند و طی نزدیک به یک ماه به طور متوسط 5.5 کیلوگرم وزن کم کردند. تقریبا همه (95 درصد از آنها) حداقل یک عارضه جانبی داشتند و 70 درصد آنها نیز سه عارضه جانبی را تجربه کردند. گرسنگی، خستگی و سردرد شایع ترین عوارض جانبی ای بود که این نوجوانان با آن مواجه شدند. 

هر چند این نوجوانان تاکید کردند که مواد غذایی محدود و طعم های جایگزین برای آنها چندان لذت بخش نبوده ولی از میزان کاهش وزن خود خرسند اند.

محققان استرالیایی به این نتیجه رسیده اند که رژیم های غذایی بسیار کم کالری تحت نظارت متخصصان سلامت می تواند در کوتاه مدت به صورت ایمن اجرا شود و با وجود عوارض جانبی، در مورد بسیاری از نوجوانان دچار چاقی متوسط تا شدید قابل اجرا است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رژیم های کوتاه مدت و بسیار کم کالری فقط برای نوجوانان چاق بی خطر است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رژیم های کوتاه مدت و بسیار کم کالری فقط برای نوجوانان چاق بی خطر است"، کلیک کنید.