زادآوری گونۀ اردک نوک پهن در تالاب گندمان

زادآوری گونۀ اردک نوک پهن در تالاب گندمان

به گزارش خبرگزاری EDHA استان چهارمحال و بختیاری ، سعید یوسف‌پور اظهار کرد: زادآوری اردک نوک پهن بلوطی برای اولین بار در خردادماه ۱۴۰۳ در تالاب گندمان توسط محیط‌بان روح‌الله عسگری ثبت شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته، انجام مطالعات و اقدامات احیای تالاب در کنار افزایش ضریب حفاظتی آن، تاثیر زیادی بر مساعد شدن شرایط زیستی گونه‌های گیاهی و جانوری داشته است، افزود: از دلایل انتخاب تالاب گندمان برای زادآوری این گونه، بستر زیستی مطلوب، پوشش گیاهی مناسب، عمق مناسب آب و امنیت بالای تالاب برای جوجه‌آوری است.

گفتنی است؛ “اردک نوک پهن” از اردک‌های روی‌آبچر است که به واسطه گردن به نسبت کوتاه، تارک سر تخت و منقار بزرگ و قاشقی‌شکل، از سایر اردک‌های روی‌آبچر متمایز می‌شود.

پرنده نر بالغ سر و گردن سبز تیره براق، روتنه سیاه و سفید و دمگاه سیاه دارد. جلوی بال‌ها آبی روشن و آینه بالی سبز و بدون حاشیه سفید دیده می‌شود. سینه سفید رنگ و شکم و پهلوها بلوطی هستند. پرنده ماده بالغ شبیه به ماده «کله‌سبز» است، اما به واسطه منقار قاشقی‌شکل، شکم قهوه‌ای تیره، جلو بال‌های خاکستری مات و رنگ سفید چرک زیر بال‌ها قابل تفکیک است.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زادآوری گونۀ اردک نوک پهن در تالاب گندمان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زادآوری گونۀ اردک نوک پهن در تالاب گندمان"، کلیک کنید.