ساخت 2 فیلم مستند کوتاه با حمایت دانشگاه صنعتی قوچان – خبرگزاری EDHA | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار EDHA، حسین فیروزه شامگاه چهارشنبه در حاشیه اکران دو فیلم کوتاه بدون مرز و مرز باریک در جمع خبرنگاران با اشاره به سخنان مسوولان ارشد این شهرستان در زمینه تکمیل پروژه های نیمه تمام توسط دولت اظهار کرد: باید این سوال مطرح شود که چرا مجتمع فرهنگی هنری قوچان سال ها در همین وضعیت باقی مانده و حتی خشتی روی خشت گذاشته نشده است.

این هنرمند سینمایی با گلایه نسبت به نبود سینما در قوچان طی چند دهه گذشته بیان کرد: مسوولان در حوزه فرهنگی به شدت کم کار بوده و باید برای تماشای آثار سینمایی در حوزه داستانی، مستند و … و حتی جشنواره فیلم فجر به شهرهای هم جوار سفر کنیم.

وی با یادآوری این مطلب که طی 5 دوره اخیر جشنواره فیلم فجر حداقل یک فیلم در استان سیستان و بلوچستان فیلم برداری شده و شاید به آداب و رسوم و هویت بخشی آن منطقه نیز پرداخته باشد، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون فیلمی که به هویت بخشی جوانان و مردم منطقه شمال خراسان به ویژه شهرستان قوچان بپردازد ساخته نشده است.

فیروزه یکی از علت های این مساله را عدم تعریف روایت ها برای مردم دانست و خاطرنشان کرد: فعالین فرهنگی و حتی فیلم سازها در این حوزه کم کار بوده یا از آن ها حمایتی نمی شود و در قوچان نیز هیچ مجموعه ای برای حمایت از این قبیل آثار وجود ندارد.

این هنرمند سینمایی با تاکید بر اینکه اگر مردم نسبت به تاریخ و فرهنگ خود آشنایی نداشته باشند نمی توانند آن را به نقاط دیگر کشور معرفی کنند، افزود: این منطقه دارای ظرفیت های فراوانی بوده که ساده ترین به اقلیم آن بازمی گردد و به جرات می توان گفت کوهستان های منطقه هیچ چیزی از کوهستان های غرب کشور کم ندارد.

وی با اشاره به اینکه عدم داشتن هویت فرهنگی و رسانه ای ملی موجب حجم شدید مهاجرت از شمال خراسان به کلان شهرها شده است، ادامه داد: مساله فرهنگی این قدر مظلوم است که گویی به فراموشی رسیده و کاندیداهای انتخابات حتی در مورد مسایل فرهنگی وعده هم نمی دهند.

فیروزه با اشاره به ساخت 2 فیلم مستند کوتاه با حمایت دانشگاه صنعتی قوچان در این منطقه گفت: حداقل پیام این فیلم های مستند و حضور در جشنواره ها و قرار گرفتن در معرض داوری کارگردانان مطرح باعث می شود که این اقلیم بیشتر شناخته شود زیرا دارای خرده روایت های بسیاری بوده و می تواند منبع بسیار پررنگی در سینما شود.

این هنرمند سینمایی اضافه کرد: در حوزه انقلاب و جنگ در نقاط بسیاری از کشور آثاری از شهدای جنگ تحمیلی ساخته شده تا جایی که در خصوص شهدای زرتشتی نیز آثاری به نمایش درآمده اما علیرغم وجود سرداران بنام در این منطقه آن طور که باید در این راستا معرفی نشده اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ساخت 2 فیلم مستند کوتاه با حمایت دانشگاه صنعتی قوچان – خبرگزاری EDHA | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ساخت 2 فیلم مستند کوتاه با حمایت دانشگاه صنعتی قوچان – خبرگزاری EDHA | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.