سیر صعودی واردات مواد اولیه و پرشتاب تر شدن چرخ صنایع سمنان

EDHA/سمنان مدیرکل گمرک استان سمنان از سیر صعودی روند صادرات در این استان طی سال های اخیر خبر داد و گفت: صادرات استان نسبت به سال گذشته و ارزش دلاری صادرات هر ماه نسبت به ماه قبل آن رشد صعودی داشته است.

مرتضی حاجیان نژاد در قالب سلسله نشست های خبری «مشارکت قوی، ایران قوی» با حضور در دفتر خبرگزاری EDHA به تشریح دستاوردها و عملکرد این اداره کل در استان پرداخت و اظهار کرد: رشد صادرات در استان سمنان طی سال های اخیر و از جمله در سال 1402 همواره بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

وی با اشاره به صادرات استان در 10 ماهه امسال خاطرنشان کرد: استان سمنان در 10 ماهه امسال 290 هزار تن کالای صادراتی به ارزش حدود 120 میلیون دلار صادرات از گمرک استان، دفتر گمرکی شاهرود و دفتر گمرکی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به بازارهای هدف داشته است.

مدیرکل گمرک استان سمنان خاطرنشان کرد: سیمان، کربنات سدیم، روغن پایه، شیرخشک، هیدروژن کربن، گریس، نمک و..از مهمترین کالاهای صادر شده از گمرکات استان طی سال جاری بوده است.

5 مقصد عمده صادراتی گمرکات استان سمنان

حاجیان نژاد با اشاره به پنج مقصد عمده صادراتی گمرکات استان با بیان اینکه استان سمنان در این 10 ماهه به 39 کشور جهان صادرات داشته اضافه کرد: عراق، افغانستان، ترکیه، روسیه و ترکمنستان به ترتیب بیشترین صادرات را از استان سمنان داشتند.

وی از رشد 24 درصدی صادرات این استان از نظر وزنی خبر داد و تصریح کرد: صادرات استان از نظر ارزش دلاری نیز طی این بازه 10 ماهه بالغ بر 34 درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرک استان سمنان از رشد سه درصدی میانگین ارزش دلاری هر تن کالای صادراتی در این استان خبر داد و گفت: ارزش هر تن کالای صادراتی استان سمنان طی این 10 ماه با سه درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 412 دلار در هر تن افزایش یافته است.

وی از وجود 138 شرکت صادراتی فعال در 10 ماهه امسال خبر داد و اظهار کرد: تمامی محموله های صادراتی این بازه زمانی توسط این 138 شرکت صادر شده است.

حاجیان نژاد در پاسخ به پرسش EDHA در خصوص برنامه های گمرک برای کاهش صادرات موادمعدنی خام گفت: عمده تمرکز گمرک استان بر این بوده که از صادرات موادخام اولیه پرهیز شود.

مدیرکل گمرک استان سمنان با بیان اینکه عمده اظهارنامه های گمرکی این استان در مسیر زرد قرار گرفته است، ادامه داد: صادرات در فرآیند مسیر زرد به گونه ای است که کالای صادراتی مستقیما به سمت گمرک خروجی می رود.

وی یادآوری کرد: از مجموع 5400 اظهارنامه ی 10 ماه گذشته گمرکات استان، 3740 اظهار نامه در مسیر زرد قرار گرفتند.

سیر صعودی واردات مواد اولیه و پرشتاب تر شدن چرخ صنایع سمنان

مدیرکل گمرک استان سمنان واردات این استان در 10 ماه گذشته را 31 هزار و 104 تن اعلام و خاطرنشان کرد: در این مدت 97 میلیون و 432 دلار کالا به گمرک استان وارد شده است که عمده این کالاها نیز مواد اولیه کارخانجات و ماشین آلات خط تولید بودند. تقریبا واردات چندانی در بحث کالاهای مصرفی و لوکس نداشته ایم.

وی ادامه داد: نخ پنبه ای، وسایل نساجی، شاسی، دیزل ژنراتور، ماشین آلات خط تولید، رنگ نساجی، ماژل پنل تلویزیونی و.. عمده کالاهای وارد شده به گمرکات استان در این مدت بودند.

مدیرکل گمرک استان سمنان با بیان اینکه واردات استان از 28 کشور جهان انجام شده است، گفت: ترکیه، چین و ازبکستان در صدر لیست بازار واردات گمرک استان هستند.

رشد 134 درصدی واردات مواد اولیه و شتاب بیشتر چرخ صنایع استان سمنان

وی از رشد 134 درصدی واردات مواد اولیه در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: این روند افزایشی در واردات مواد اولیه گویای این است که وضعیت تولید در استان روند رو به بهبودی در 10 ماهه امسال داشته و چرخ واحدهای صنعتی و تولیدی با شتاب بیشتری به گردش درآمده است.

حاجیان نژاد از درآمد 341 میلیارد تومانی گمرک استان از ابتدای سال تاکنون خبر داد و تصریح کرد: 258 میلیارد تومان از این درآمد، مالیات بر ارزش افزوده بوده است که این رقم می تواند به روند توسعه در استان کمک شایانی کند.

مدیرکل گمرک استان سمنان با اشاره به آمار امانات پستی در گمرک استان گفت: از ابتدای سال تاکنون 104 بسته پستی در بخش صادرات و 15 بسته در بخش واردات در استان ثبت شده است.

وی از بررسی 267 پرونده قاچاق کالا طی 10 ماه گذشته خبر داد و افزود: ارزش این پرونده ها که عمدتا مواد غذایی بودند بالغ بر 111 میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل گمرک استان با بیان اینکه این پرونده ها با ظن قاجاق به گمرک استان ارسال شدند، اضافه کرد: این پرونده ها پس از بررسی کارشناسانه برای صدور رای به تعزیرات حکومتی استان ارسال شدند.

وی از وجود سه منطقه آزاد اقتصادی گرمسار، سمنان و دامغان به عنوان یک ظرفیت بسیار مهم در بحث گمرک نام برد و اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی گرمسار در یک سال گذشته هم در حوزه صادرات و هم در دیگر مباحث گمرکی عملکرد بسیار خوبی داشته است.

دفتر گمرکی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به اداره ارتقا می یابد

وی از اخذ مجوز صادرات و واردات از طریق منطقه ویژه اقتصادی سمنان در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: یکی از برنامه های گمرک استان ارتقاء دفتر گمرکی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار به سطح اداره است.

مدیرکل گمرک استان سمنان با اشاره به وجود چندین شهرک صنعتی در شهرستان گرمسار افزود: با توجه به اینکه چهار شهرک صنعتی بزرگ در ایوانکی و چند شهرک نیز در گرمسار وجود دارد که اکثرا سالانه صادرات قابل توجهی دارند، ارتقاء دفتر گمرکی گرمسار به اداره می تواند زمینه افزایش صادرات و فعالیت های گمرکی را در این شهرستان بیش از پیش فراهم کند.

سیر صعودی واردات مواد اولیه و پرشتاب تر شدن چرخ صنایع سمنان

وی افزود: گمرک استان طی دو و نیم سال دولت سیزدهم خدمات گمرکی مناسبی به صادرکنندگان و واردکنندگان ارایه داده و همین به افزایش شرکت های صادراتی در استان کمک کرده است.

مدیرکل گمرک استان سمنان اظهار کرد: تعداد شرکت های صادرکننده از 96 شرکت در سال 1401 به 138 شرکت در بهمن ماه 1402 افزایش یافتند.

چرایی صادرات برخی کالاهای استان به نام دیگر استان ها؟

حاجیان نژاد گفت: در تلاش هستیم که شمار این شرکت ها را تا پایان امسال به 150 شرکت افزایش دهیم.

این مسیول در پاسخ به پرسش EDHA در ارتباط با ظرفیت های صادراتی متنوع استان و صدور برخی از کالاهای تولیدی استان به نام دیگر استان ها، با تایید وجود چنین رویه ای اظهار کرد: بدون تردید مجموع کالاهایی که از استان سمنان به بازارهای جهانی صادر می شود بسیار فراتر از رقم فعلی است. به طور مثال گاهی صادرکنندگان سیمان 10 تا 20 کامیون را با هم و از طریق یک گمرک مرزی صادر می کنند یا برخی از کالاها از طریق بنادر و یا برخی گمرک های بزرگ مثل خوزستان صادر می شوند.

مدیرکل گمرک استان سمنان ادامه داد: در همین راستا از دفتر گمرکی شاهرود خواستیم برای پوشش برخی کالاهای صادراتی اقدام به صدور کالا در ساعات غیراداری و یا صدور بدون پلمب کالا بپردازد تا صادرکننده امکان تجمیع کالا و رغبت به صدور کالاهایی مانند سیمان و یا مواد معدنی از گمرکات استان را داشته باشد.

سیر صعودی واردات مواد اولیه و پرشتاب تر شدن چرخ صنایع سمنان

وی با بیان اینکه قانونگذار به گمرک های ستادی اختیارات ویژه تری مانند صادرات با کامیون روباز را داده است، افزود: البته کالاهایی که در مسیر قرمز تعریف می شوند شرایط خاص خود را داشته و باید حتما پلمب و به مقصد گمرک خروجی صادر شوند.

وی افزود: با پیگیری های گمرک استان در سال 1401 و تفویض اختیار گمرک کشور به استان، اگر در استان چنانچه شرکت صادراتی سابقه تخلف نداشته باشد و راهداری استان نیز تایید کند که کامیون واجد پلمب وجود ندارد، حتی در صادرات برخی کالاهای در مسیر قرمز نیز تحت شرایطی می توان کالا را با کامیون روباز نیز به گمرک خروجی انتقال داد.

حاجیان نژاد با بیان اینکه به منظور تسهیل کار صادرکنندگان گمرک استان ارزیابی ها را در محل انجام می دهد، اظهار کرد: در 90 درصد کالاهای صادراتی استان سمنان، ارزیابی در واحدهای تولیدی انجام می شود. البته در موارد جزیی و خاصی نظیر فرآورده های نفتی فرآیند کار الزاما باید در داخل گمرک و با حضور کارشناس اداره کل استاندارد انجام شود تا در فرآیند صدور تسریع شود.

یک مجلس قوی قوانین محکم تری تقنین می کند

مدیرکل گمرک استان در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به در پیش بودن انتخابات اسفندماه گفت: بی شک انتخابات نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه کشور دارد.

وی از مجلس به عنوان یکی از ارکان مهم حاکمیت نام برد و تصریح کرد: بدون شک وجود یک مجلس قوی و نمایندگان کارشناس، متخصص و متعهد و انقلابی به تقنین قوانین محکم تر و موثرتری می انجامد لذا همه ما به عنوان شهروندان این کشور وظیفه داریم که در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشیم.

این عضو کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تاکید کرد: حضور حداکثری آحاد مردم و مشارکت قوی در پای صندوق های رای در حوزه های مختلف اقتصادی کشور نیز اثرات جدی برجای می گذارد.

حاجیان نژاد ادامه داد: برپایی یک انتخابات باشکوه با حضور آحاد مردم می تواند علاوه بر گشایش های اقتصادی به فرآیند رشد و توسعه کشور قوام بیشتری ببخشد.

مدیرکل گمرک استان با تاکید بر اینکه مردم ایران و خصوصا استان سمنان همواره پای نظام و انقلاب بودند، گفت: بدون تردید در 11 اسفند امسال نیز شاهد حضور باشکوه آنان در پای صندوق های رای خواهیم بود. حضور حداکثری مردم در انتخابات به اقتدار ایران اسلامی کمک شایانی می کند.
پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیر صعودی واردات مواد اولیه و پرشتاب تر شدن چرخ صنایع سمنان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیر صعودی واردات مواد اولیه و پرشتاب تر شدن چرخ صنایع سمنان"، کلیک کنید.