قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان – خبرگزاری EDHA | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری EDHA – گروه استان ها: استان کرمانشاه به عنوان نقطه آغازین و پایانی جنگ تحمیلی بیش از هشت سال جنگ را تحمل و شهدای زیادی را در این راه فدا کرده است، این خطه در طول تاریخ انقلاب اسلامی همواره با محرومیت هایی همراه بوده و دولت های مختلف پس از جنگ تحمیلی آنچنان که انتظار می رفت به ظرفیت های این دیار توجه نکردند.

این جغرافیا در سال های پس از جنگ تحمیلی نیز با ناملایمت های طبیعی از جمله سیل و زلزله بی سابقه روبه رو شد که بیش از پیش بر محرومیت ها و عقب ماندگی های آن افزود، به همین دلیل پیش از آغاز دولت سیزدهم بیش از پیش و بیشتر از هر زمان دیگری استان کرمانشاه و مردم این دیار برای حل مشکلات و رفع محرومیت هایشان در انتظار دولت جوان و حزب اللهی برای شکوفایی ظرفیت های استان بودند.

استان کرمانشاه که سال ها جوانانش نظاره گر صدرنشینی در جدول آمار بیکاری بودند چشم امیدشان به سیاست های اشتغالزایی دولت سیزدهم بود تا دردی از دردهای مردم این دیار برداشته شود.

متاسفانه نرخ بالای آمار بیکاری در سال های قبل از 1400 در استان کرمانشاه یکی از بزرگترین معضلات این استان محسوب می شد به طوری که دیگر تحصیل کرده و غیر تحصیل کرده نمی شناخت.

عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی در استان کرمانشاه نسبت به سایر استان ها زیبنده سینه ستبر ایران اسلامی نبود و باید فکری عملیاتی برای آن می شد و شعارهای محقق نشده دولت تدبیر و امید با جدیت پیگیری و به نتیجه می رسید.

حاشیه نشینی 33 درصدی در شهر کرمانشاه یکی از دلایل بسیار تاثیرگذار در بروز آسیب های اجتماعی بود و می توان گفت که حاشیه نشینی در استان کرمانشاه بازتاب بی عدالتی اجتماعی و اقتصادی در نتیجه دولت های پیش در استان کرمانشاه بود.

آمار حاشیه نشینی در استان و به ویژه شهر کرمانشاه به دلیل عدم توانایی مالی کافی برای زندگی بهتر روز به روز در حال افزایش بود، این اتفاق می توانست زمینه ساز آسیب های اجتماعی فراوانی در کرمانشاه شود.

وعده های انتخاباتی آیت الله رییسی به مردم کرمانشاه

آیت الله سید ابراهیم رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی تلویزیونی با مردم استان کرمانشاه که از شبکه استانی زاگرس در ایام انتخابات 1400 پخش شد، اظهار کرد: روحیه غیرت پهلوانی و شخصیت کار و تلاش در استان کرمانشاه زبانزد است و با تقدیم 10 هزار شهید و 19 هزار جانباز در جنگ تحمیلی از خطوط مهم دفاع مقدس بوده است.

وی افزود: این استان صنعت، تمدن، فرهنگ و زمینه های بسیاری برای صنعت کشاورزی و گردشگری دارد و می تواند به عنوان یکی از مراکز مهم صادرات به کشورهای همسایه تبدیل شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: استان کرمانشاه می تواند با بهره برداری از ارتباطات و مرز مشترک با کشور عراق کار اقتصادی کشور را جلو برده و با برقراری مسیر ریلی علاوه بر مسیر هوایی و جاده ای این استان با کشور عراق، صادرات به این کشور و تردد مردم و زایرین را فعال تر و آسان تر کند.

قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان

رییسی با بیان اینکه استان کرمانشاه با وجود ظرفیت گسترده کشاورزی، صنعت و گردشگری آمار بالایی در بیکاری دارد، افزود: این میزان بیکاری زیبنده استان کرمانشاه نیست، 10 هزار شهید به معنی آمادگی بالای مردم کرمانشاه در دفاع از ایران اسلامی و نشان صادقی از پای کار انقلاب بودن آن ها است.

وی با تاکید بر اینکه در سفرهای استانی به کرمانشاه شاهد مشکلات این استان بوده، گفت: در استان کرمانشاه صنعت کشاورزی بسیار گسترده است اما در کنار آن برای صنایع تبدیلی کاری انجام نشده، از طرفی نیاز به تکمیل ارزش صنایع این استان وجود دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: تکمیل شدن ارزش صنایع استان کرمانشاه یعنی کارهایی که ارزش افزوده، خطوط صنعت و آمار بالای بیکاری را حل کرده و کارگاه های تعطیل و نیمه تعطیل است این استان را راه اندازی کند.

وی ادامه داد: من در کرمانشاه به کارگاه های تعطیل و نیمه تعطیل برخوردم، تملک بانک ها و خصوصی سازی هایی که انجام شده بسیاری از کارگاه ها و بنگاه ها را تعطیل و نیمه تعطیل کرده و این موضوع به دست مردم کرمانشاه قابل حل است.

رییسی با اشاره به مسیله کولبری در استان کرمانشاه بیان کرد: مشکلات مرزنشینان و مسایل اقتصادی آنان باید در تصمیمات اقتصادی لحاظ شود، بازارچه های مرزی می توانند فعال کننده و سامانده انتقال کالا به آن سوی مرزها باشند و این کار امکان پذیر است.

وی افزود: من با قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) و استانداران کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی و مسیولین مربوطه در بخش های مختلف صحبت کردم و هر یک برای این مسیله راه حل جدی ارایه دادند.

رفع مشکلات کولبری در استان کرمانشاه میسر است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم استان کرمانشاه بدانند که زیرساخت های خدادادی، کارهای انجام شده در استان کرمانشاه و وضعیت کلی آن کاملاً زمینه آماده برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در استان و رفع مسیله کولبری را دارد اما نیاز به همکاری مسیولین دارد.

وی افزود: دولت نیازمند یک تصمیم گیری جدی و قاطع در میدان کار است که در هشت سال گذشته کشور معطل انجام کارها در بخش های مختلف مانده، برای خیلی از مسایل در بخش های مدیریت آب و منابع مختلف در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری تصمیماتی به صورت جدی باید گرفته شود.

رییسی گفت: استان کرمانشاه با روحیه پهلوانی، مروت، گذشت و مردانگی بیشترین آمار حل پرونده های سنگین را در قوه قضاییه دارد این روحیه می تواند زمینه حل مسایل بیشتری در استان کرمانشاه باشد.

وی ادامه داد: وحدت بین شیعه و سنی در این استان از سرمایه های منطقه است که باید همواره آن را ارج نهاد و به عنوان یک زمینه برای کار و تلاش از آن استفاده کرد.

رییسی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف دولت بهبود کسب و کار است اگر دولت وظایف خود را به درستی انجام می داد وضع استان کرمانشاه متفاوت بود، نفی کارهای انجام شده را نمی کنیم اما کارهایی که باید انجام می شد با کارهایی که انجام شده تفاوت دارد.

در برنامه ام قول و وعده نادرست که شرعاً، قانون و اخلاقاً آن را مجاز نمی دانم نداده ام

رییسی افزود: مردم با کارنامه من آشنا هستند و حالا وقت معرفی خود به مردم نیست، در برنامه ام قول و وعده نادرست که شرعاً، قانون و اخلاقاً آن را مجاز نمی دانم نداده ام، برنامه های گفته شده در استان کرمانشاه با لطف خداوند اعتماد به مردم قابل اجرا و انجام است.

قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان

وی افزود: مشارکت حداکثری در انتخابات و استفاده از حقی که به مردم داده شده تعیین تکلیف برای 4 سال آینده دولت و ایجاد پشتوانه ای عظیم برای آن است لذا شرکت در انتخابات از مولفه های مهم قدرت کشور است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: از مردم استان کرمانشاه می خواهم با شرکت گسترده در انتخابات و سیاست هر خانه یک ستاد انتخابات را پرشور کنند چرا که رای شما پشتوانه دولت است.

مردم کرمانشاه در خردادماه 1400 با حضور 46 درصدی واجدین شرایط شرکت در انتخابات 382 با 87 رای، به تغییر در سیستم دولت و حضور آیت الله رییسی در سکان ریاست جمهوری رای دادند.

پایان انتظار کرمانشاهیان

چشم انتظاری مردم کرمانشاه برای دمیدن روح امید و تغییر و همچنین حضور ریاست جمهور و اعضای هیات دولت سیزدهم در کرمانشاه از همان روزهای ابتدایی تشکیل دولت سیزدهم آغاز شد.

سرانجام 23 تیر 1401 انتظار به پایان رسید و حضرت آیت الله رییسی به همراه اعضای هیات دولت در قالب بیست و هشتمین سفر دولت سیزدهم به کرمانشاه سفر کردند.

آیت الله سید ابراهیم رییسی در بدو ورود به استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات این استان، اظهار کرد: برای حل مشکلات مردم کرمانشاه اعتبارات ویژه ای در قالب مصوبات سفر استانی در نظر گرفته ایم.

وی گفت: کرمانشاه به تعبیر مقام معظم رهبری سینه ستبر ایران اسلامی است و همواره از کشور در برابر تهاجمات بیگانگان مرزبانی کرده است.

آیت الله رییسی افزود: ایران اسلامی نسبت به این استان و مرزدارانی که در هشت سال جنگ تحمیلی سینه ستبر کشور بودند و جانانه در مقابل رژیم بعثی ایستادگی کردند، مدیون است.

رییس جمهور بیان کرد: طبیعی است در این سفر نمی توان همه نیازهای این استان را پوشش داد، بنابراین اولویت های کرمانشاه را مورد توجه قرار داده ایم و تصمیماتی نیز برای آنها گرفته شده است.

وی تاکید کرد: اعتبارات ویژه ای برای اولویت های استان کرمانشاه در این سفر در نظر گرفته شده است.

قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان

آیت الله رییسی به جلساتی که با فعالان اقتصادی، مسیولان و نخبگان استانی و نیز جلسه شورای اداری اشاره کرد و گفت: در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه آخرین برنامه ها و مصوبات را به اطلاع مردم می رسانیم و امیدواریم این سفر برای استان نتیجه بخش باشد.

آیت الله رییسی که خستگی را خسته کرده بود با حضور در استان کرمانشاه در بیست و هشتمین سفر استانی دولت سیزدهم به استان کرمانشاه به صورت هوایی از نقاط مرزی و پایانه مرزی «پرویز خان» بازدید کرد.

در جریان این بازدید هوایی رییس جمهور، با توضیحات استاندار کرمانشاه در جریان روند فعالیت و مبادلات اقتصادی پایانه های مرزی استان کرمانشاه قرار گرفت.

برنامه اصلی دولت در کرمانشاه رفع بیکاری و اشتغالزایی است

آیت الله سید ابراهیم رییسی در قالب این سفر در جمع مردم شهرستان سرپل ذهاب در مرقد مطهر احمد بن اسحاق (ره) با بیان اینکه ایجاد کار مولد می تواند به رونق تولید منجر شود، اظهار کرد: امروز بیکاری به مسیله مهم کشور خصوصاً استان کرمانشاه تبدیل شده است، لذا ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری یکی از اولویت های مهم دولت است.

وی با تاکید بر اینکه گام های اساسی برای رفع معضل بیکاری برداشته خواهد شد، افزود: تاکید بر ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال جوانان از مسایل اصلی و محوری دولت سیزدهم است.

آیت الله رییسی با بیان اینکه کشاورزی و دامداری در استان کرمانشاه می تواند اشتغال بالایی ایجاد کند، گفت: با توجه به ظرفیت های بالای این استان در حوزه محصولات و تولیدات کشاورزی و دامداری، امروز مردم این منطقه نمی بایست دغدغه اشتغال می داشتند.

وی سرپل ذهاب را مشهد مظلومان فاتح دانست، بیان کرد: مردم این شهر طی هشت سال دفاع مقدس با ایستادگی و مقاومت مثال زدنی در مقابل رژیم بعث، در تاریخ این کشور زبانزد خاص و عام شده اند.

آیت الله رییسی با بیان اینکه مردم این منطقه در جنگ تحمیلی با روحیه ایستادگی، مقاومت و بردباری از وجب به وجب این سرزمین دفاع کردند، افزود: سرپل ذهاب یادآور رشادت، شهامت، شجاعت و ایستادگی، دلدادگی به خدا و ولایت مداری است.

وی به زلزله سرپل ذهاب در سال 1396 اشاره کرد و ادامه داد: این شهرستان بعد از هشت سال دفاع جانانه در جنگ تحمیلی و تقدیم قریب به یک هزار شهید و بیش از یک هزار ایثارگر و جانباز، متاسفانه با حادثه طبیعی زلزله مواجهه شد و بر اثر آن خسارت های مادی و جانی بسیاری به مردم این منطقه تحمیل شد.

قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان

وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری بلافاصله بعد از حادثه زلزله سرپل ذهاب به منطقه که نشان از توجه و اهمیت دارد، افزود: مردم این شهرستان طی ایام دفاع مقدس پاسدار مرزهای غربی کشور بودند و هم اکنون شایسته توجه ویژه برای رفع مشکلات خود هستند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مشکلات شهرستان سرپل ذهاب باید رفع شود، ادامه داد: مشکل این مردم، مشکل کشور نیز هست که امروز با تلاش مسیولان با وجود تمام نواقص و مشکلات، این شهر بعد از زلزله سر و سامان گرفته است.

بازپرداخت وام های زلزله زدگان مورد تجدید نظر قرار گیرد

آیت الله رییسی با اشاره به درخواست مردم مناطق زلزله زده برای امهال وام ها، تصریح کرد: مساله وام های زلزله، شرایط کرونا و وضعیت درآمدی امکان بازپرداخت تسهیلات را برای مردم بسیار سخت کرده است، لذا در این خصوص نیاز است مسیله بازپرداخت وام ها مورد تجدید نظر قرار گیرد و مهلت جدیدی برای بازپرداخت به مردم این مناطق داده شود و نیز در صورت عدم توانایی در بازپرداخت احتمال بخشودگی نیز در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه سرپل ذهاب در دفاع مقدس به خوبی و جانانه از کشور در مقابل تهاجم بیگانگان دفاع کرد، افزود: باید حل مشکلات، توسعه و سازندگی این شهرستان به عنوان اولویت در دستور کار دولت قرار بگیرد.

آیت الله رییسی به نگرانی مردم استان کرمانشاه نسبت به موضوع آب و سامانه گرمسیری اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات این سفر به کرمانشاه طرح تکمیل سامانه گرمسیری است، لذا تکمیل این سامانه باید منجر به اشتغال و درآمد زایی مردم استان شود.

وی به وجود اقوام و مذاهب مختلف در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: با وجود عقاید مختلف همدلی و همراهی خوبی در این استان در پاسداری و ولایت مداری وجود دارد.

قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان

رییس جمهور بر دغدغه مند بودن مدیران و مسیولان برای حل مشکلات مردم تاکید کرد و افزود: مسیولان باید در میان مردم باشند و خود را از مردم بدانند.

بیکاری فعلی زیبنده سینه ستبر ایران اسلامی نیست

آیت الله سید ابراهیم رییسی در پایان سفر به استان کرمانشاه در نشست شورای اداری استان کرمانشاه با اشاره به نرخ بالای بیکاری در کرمانشاه اظهار کرد: بیکاری فعلی زیبنده سینه ستبر ایران اسلامی نیست و برای حل مشکلات بیکاری در کرمانشاه قرارگاه رفع بیکاری تشکیل می شود.

آیت الله رییسی با اشاره به مفهوم انقلابی بودن، تصریح کرد: انقلابی بودن یعنی نگاه، اندیشه و انگیزه به انقلاب باشد که این انقلاب یکسری اقتضایات دارد و مردم نیز خواسته هایی از این انقلاب دارند.

وی اضافه کرد: کرمانشاه یک وضعیت مطلوب دارد و یک وضعیت موجود دارد که وضع موجود این استان با اوایل انقلاب فرق دارد اما حتماً وضعیت مطلوب فاصله دارد که کاستن از این فاصله نیازمند نگاه تحولی است.

آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه نگاه تحولی مردم به میزهای مدیران استانی و هییت دولت است، ادامه داد: ضرورت جدی کرمانشاه برای رفع مشکلات خصوصاً مشکل بیکاری نگاه به یک تحول در این استان است.

رییس جمهور با بیان اینکه معضل بیکاری زیبنده استانی با 10 هزار شهید در راه دفاع از انقلاب و کشور نیست، گفت: با بخشنامه و سخنرانی نمی توان معضل بیکاری کرمانشاه را حل کرد، بلکه حل آن در عرصه عمل و با انگیزه داشتن، انجام اقدامات تحولی و نگاه انقلابی داشتن امکان پذیر است.

قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان

وی با بیان اینکه امروز بعد از سال ها سخن از معضل بیکاری در کرمانشاه همچنان مطرح است، از مدیران حاضر در این جلسه خواست با اتخاذ یک تصمیم جدی و خالصانه در جهت رفع مشکلات استان کرمانشاه خصوصاً معضل بیکاری و رفع دغدغه های مردم اقدامی تحولی انجام بدهند.

آیت الله رییسی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هیچ مشکل غیر قابل رفعی در کشور وجود ندارد، بیان کرد: مشکلات کرمانشاه با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های این استان قابل رفع است، اما باید با تدبیر، شناخت دقیق موضوعات، پیگیری مسیله محوری و کمک دانشگاهیان با نگاه علمی به مسایل استان در ظرفیت بخش های مختلف تولید، کشاورزی، صنایع و… پیش برویم.

وی بیان کرد: امروز اراده دولت بر این است که مشکلات مردم به حداقل ممکن برسد و همگان باید برای رفع مشکلات مصمم باشند.

آیت الله رییسی تاکید کرد مشکلات قابل حل است، چراکه جوانان همین کشور کاری که همه فکر می کردند نمی شود در هشت سال جنگ تحمیلی و در حافظت از کشور از دست دشمنان انجام دادند و حاج قاسم و امثال حاج قاسم منطقه را از لوث وجود داعشیان پاک کردند.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ ما فرهنگ ما می توانیم است، گفت: ما می توانیم مشکلات استان کرمانشاه را حل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در راستا حل مشکلات، اعتبارات و وجود کارشناسان خبره ضرورت دارد اما بعنوان شخصی که در عرصه مدیریت کشور سال ها فعالیت داشته ام می گویم که مهمتر از اعتبارات نقش مدیران و مدیریت است که در موفقیت و نتیجه بخش بودن طرح ها و برنامه ها بسیار حایز اهمیت است.

آیت الله رییسی با تاکید بر اینکه نگاه تحولی برای رفع مشکلات استان کرمانشاه ضروری است، گفت: رفع این مشکلات با چند نامه نگاری ساده و سلب وظیفه حل نخواهد شد بلکه باید پیگیری مجدانه و کار جهادی صورت بگیرد، در غیر این صورت مردم همیشه از مدیران گله مند خواهند بود و مشکلاتی همانند بیکاری حل نخواهد شد.

تشکیل قرارگاه رفع بیکاری در استان کرمانشاه

وی از تشکیل قرارگاه رفع بیکاری در استان کرمانشاه خبر داد و افزود: یکی از ماموریت های معاون اجرایی دولت نظارت بر تشکیل و پیگیری روند این قرارگاه است و نیز به شخص پیگیر آن خواهم بود.

آیت الله رییسی تصریح کرد: برای رفع بیکاری نباید نگاه ها تنها به وزارت کار و رفاه اجتماعی باشد، بلکه همه مدیران در ایجاد اشتغال مسیولیت دارند.

رییس جمهور تاکید کرد: باید کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل در این استان به چرخه فعالیت برگردند، چرا که آنها زیر ساخت های لازم برای ایجاد اشتغال را دارند.

وی گفت: وقتی بحث اشتغال به میان می آید صرفاً اشتغال پشت میزی مد نظر نیست، بلکه ظرفیت های اشتغال زایی بالای این استان در حوزه کشاورزی، دامداری، اقتصاد دیجیتال، اقتصاد گردشگری و… وجود دارد.

آیت الله رییسی با اشاره به مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه، بیان کرد: هنوز تعدادی از این مصوبات اجرایی نشده است، لذا این مصوبات در اولویت قرار دارند و باید پیگیری لازم توسط مسیولان برای اجرایی شدن این مصوبات انجام شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان – خبرگزاری EDHA | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قرارگاه رفع بیکاری اقدام ماندگار شهید جمهور برای کرمانشاهیان – خبرگزاری EDHA | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.