قیمت بستنی نجومی شد/ تب داغ تورم در محصولات تابستانی

به گزارش خبرگزاری EDHA،بستنی یکی از خوراکی های محبوب در ایران به شمار می رود. تاریخچه تولید اولین بستنی در ایران، به زمان ناصرالدین شاه قاجار بازمی گردد. بعدها بستنی اکبر مشهدی با استفاده از گلاب، زعفران، خلال پسته و خامه تولید شد و کم کم در اختیار مردم کوچه و بازار هم قرار گرفت.

به گزارش تجارت نیوز،با توجه به گرم شدن هوا در فصل تابستان، تقاضا هم برای خرید بستنی افزایش می یابد. اما در سال های اخیر قیمت این محصول، روند افزایشی داشته است. این امر می تواند بر کاهش تقاضا برای خرید محصول تاثیرگذار باشد

مروری در قیمت های سال گذشته نشان می دهد پیش از این بستنی یخی 3000 تومان، بستنی چوبی قهوه 8000 تومان و بستنی قیفی 5000 تومان به ازای هر عدد به فروش می رسیدند.

بستنی حصیری زعفرانی 9500 تومان، مگنولیا دبل چاکلت 20 هزار تومان، بستنی وانیلی و شکلاتی هم با قیمت 50 هزار تومان در بازار توزیع می شدند.

قیمت بستنی در سال 1403
محسن میرا، رییس اتحادیه صنف آبمیوه، بستنی و کافی شاپ تهران، در گفت وگو با همشهری اظهار کرد که از سال 1402 بنا بر مصوبه سازمان حمایت، نرخ ها از سوی خود تولیدکنندگان تعیین می شود.

قیمت بستنی نجومی شد/ تب داغ تورم در محصولات تابستانی

با توجه به اینکه از سال گذشته نرخ مصوب از سوی اتحادیه منتشر نمی شود و نرخ ها توسط تولیدکننده تعیین می شود، بستنی یخی 7000 تومان، بستنی چوبی قهوه 28 هزار و 700 تومان، بستنی حصیری زعفرانی 14 هزار تومان در فروشگاه ها به فروش می رسند.

بستنی مگنولیا دبل چاکلت 50 هزار تومان، بستنی قیفی 15 هزار تومان، بستنی لیتری شکلاتی و وانیلی هم 76 هزار تومان قیمت گذاری شده اند.

علت افزایش قیمت بستنی چیست؟
میرا علت این افزایش قیمت را تورم عنوان کرد و توضیح داد: به دلیل افزایش تورم، تقاضا هم برای این محصول نسبت به گذشته کاهش بافته است.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی پایگاه خبری جماران، شیرخام 15 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در سال 1402 به فروش می رسید. اما قیمت این محصول توسط سید احمد مقدسی، رییس اتحادیه گاوداران، در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در سال 1403، 18 هزار تومان اعلام شده است.

شیر به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده بستنی از اهمیت زیادی برخوردار است. این محصول نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش قیمت داشته است که این رشد نرخ بر افزایش قیمت بستنی تاثیرگذار است.

همچنین اقلامی نظیر شکر، پسته و زعفران هم افزایش قیمت داشتند و این امر منجر به بالا رفتن قیمت تمام شده بستنی می شود.

220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت بستنی نجومی شد/ تب داغ تورم در محصولات تابستانی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت بستنی نجومی شد/ تب داغ تورم در محصولات تابستانی"، کلیک کنید.