قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت

قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت

شاخص قیمت جهانی مواد غذایی سازمان ملل متحد در ماه می برای سومین ماه متوالی افزایش یافت، زیرا افزایش قیمت غلات و محصولات لبنی بر کاهش قیمت شکر و روغن های گیاهی غلبه کرد.

به گزارش EDHA، فایو روز جمعه (7 ژوین) اعلام کرد که شاخص قیمت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فایو) در ماه می به طور میانگین 120.4 واحد بود که 0.9 درصد نسبت به سطح آوریل افزایش داشت. با این حال، شاخص ماه می 3.4 درصد کمتر از سطح سال قبل بود.

شاخص فایو در ماه فوریه به پایین ترین حد خود در سه سال اخیر رسید، زیرا قیمت مواد غذایی از رکوردی که در مارس 2022 ثبت شد، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، همچنان کاهش یافت.

افزایش قیمت غلات در ماه می با افزایش 6.3 درصدی در بحبوحه نگرانی های فزاینده در مورد شرایط نامطلوب محصول که برداشت محصول سال 2024 را در مناطق تولیدکننده کلیدی مانند شمال آمریکا، اروپا و منطقه دریای سیاه محدود می کند، حمایت کرد.

فایو گفت که قیمت لبنیات در ماه می نسبت به آوریل 1.8 درصد افزایش یافته است که دلیل آن افزایش تقاضا برای محصولات در آستانه تعطیلات تابستانی در میان نگرانی ها از کاهش تولید شیر در غرب اروپاست.

شاخص شکر در ماه می فایو به شدت کاهش یافت و 7.5 درصد به صورت ماهانه کاهش یافت زیرا شروع خوبی برای برداشت جدید در تولیدکننده برتر برزیل است. قیمت روغن نباتی در این ماه 2.4 درصد کاهش یافت، زیرا قیمت روغن پالم در بحبوحه افزایش تولید فصلی کاهش یافت.

در گزارش جداگانه ای درباره عرضه و تقاضای غلات، فایو تولید جهانی غلات در سال 2024 تا 2025را 2.846 میلیارد تن پیش بینی کرد که تقریباً برابر با رکورد تولید سال 2023 تا 2024 است، زیرا تولید جو، برنج و گندم در حال افزایش است و کاهش ذرت را جبران می کند.

با این حال، فایو هشدار داد که «شرایط نامساعد جوی اخیر در منطقه دریای سیاه احتمالاً منجر به کاهش رتبه تولید گندم در جهان خواهد شد، احتمالی که هنوز در پیش بینی منعکس نشده است».

بر اساس گزارش رویترز، فایو عنوان کرد که میزان استفاده از غلات در جهان در سال 2024 تا 2025 با افزایش 0.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به رکورد جدید 2.851 میلیارد تن رسیده است. ذخایر جهانی غلات احتمالاً 1.5 درصد از سطح افتتاحیه خود به رکورد 897 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافت"، کلیک کنید.