منابع مصری: هیچ پیشرفتی در مذاکرات آتش بس غزه حاصل نشده است

منابع مصری: هیچ پیشرفتی در مذاکرات آتش بس غزه حاصل نشده است

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مصری گزارش داد: مذاکرات با میانجی های قطری، مصری و آمریکایی با هدف دستیابی به آتش بس در غزه امروز نیز همچنان در جریان بوده، اما هیچ نشانه ای از پیشرفت به وجود نیامده است.

به گزارش EDHA، این مذاکرات روز چهارشنبه، زمانی که ویلیام برنز، مدیر سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) با مقامات ارشد قطر و مصر در دوحه دیدار کرد، آغاز شد تا در مورد پیشنهادی که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده هفته گذشته علناً از آن حمایت کرد، گفت وگو کند. بایدن این طرح سه مرحله ای را ابتکار تل آویو توصیف کرده است.

به گفته منابع مصری، مذاکرات در قطر با هدف یافتن قاعده ای انجام گرفت که بتواند به سران حماس نسبت به تقاضای آنها برای گرفتن تضمینی مبنی بر توقف کامل درگیری ها در نوار غزه و عقب نشینی کامل اسراییل از این منطقه اطمینان دهد. این منابع افزودند که حماس نسبت به برخی مفاد این طرح، به ویژه مرحله دوم آن ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس خلاصه ای از این طرح که توسط کاخ سفید منتشر شده، مرحله دوم شامل پایان دایمی درگیری ها و همچنین خروج نیروهای اسراییلی از غزه است.

منابع مصری گفتند که میانجی گران قطری و مصری به طور جداگانه با مقامات حماس و آمریکا در دوحه دیدار کرده اند. آنها گفتند هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه حصول توافق نزدیک باشد، وجود ندارد.

به گفته منابع مصری حماس پاسخ خود را به پیشنهاد آتش بس در روزهای آینده ارایه خواهد کرد. رهبران حماس به قاهره اطلاع داده اند که در حال بررسی جدی و مثبت پیشنهاد آتش بس هستند.

بنابر گزارش رویترز، مقامات قطری، مصری و آمریکایی از ماه ها پیش مذاکراتی را با هدف تضمین آتش بس در غزه و همچنین آزادی اسرای اسراییلی و فلسطینی انجام داده اند.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس روز چهارشنبه گفت که این گروه با هر توافقی که مبتنی بر پایان دادن به تجاوزات و عقب نشینی کامل اسراییل و مبادله زندانیان باشد، به طور جدی و مثبت برخورد خواهد کرد.

اما تل آویو اعلام کرد که در جریان مذاکرات آتش بس، در حالی که حمله جدیدی به بخش مرکزی نوار غزه انجام داده است، درگیری ها متوقف نخواهد شد.

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس روز پنج شنبه به رویترز گفت در حالی که این گروه از آنچه او «ایده های بایدن» می خواند، استقبال می کند پیش نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به پیشنهاد آتش بس اسراییل وابسته است که حماس آن را دیده و رد کرده است.

وی تصریح کرد: در سند (ایالات متحده) هیچ اشاره ای به پایان دادن به تجاوز یا عقب نشینی نشده است.

این مقام حماس افزود: اسناد اسراییل از مذاکره بی پایان و بدون ضرب الاجل و از مرحله ای صحبت می کند که طی آن رژیم اشغالگر اسرای خود را باز می گرداند و جنگ را از سر می گیرد.

ابوزهری تاکید کرد: ما به میانجی ها گفته بودیم که چنین برگه ای برای ما قابل قبول نیست.

او در ادامه گفت که حماس به پیشنهاد پنجم ماه مه خود متعهد است که مبتنی بر پایان جنگ و عقب نشینی اسراییل، توافق مبادله اسرا و رفع محاصره منطقه است.

حملات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه از ماه اکتبر تاکنون بیش از 36500 شهید و هزاران زخمی بر جای گذاشته است که به رغم فشارهای بین المللی و رای دادگاه لاهه برای توقف فوری حمله اسراییل به رفح همچنان ادامه دارد.

پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "منابع مصری: هیچ پیشرفتی در مذاکرات آتش بس غزه حاصل نشده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "منابع مصری: هیچ پیشرفتی در مذاکرات آتش بس غزه حاصل نشده است"، کلیک کنید.