نهایی سازی فرآیند تشکیل شبکه آزمایشگاهی در 7 دانشگاه منتخب علوم پزشکی

نهایی سازی فرآیند تشکیل شبکه آزمایشگاهی در 7 دانشگاه منتخب علوم پزشکی

رییس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ضمن اعلام نهایی سازی فرآیند تشکیل شبکه آزمایشگاهی در 7 دانشگاه علوم پزشکی منتخب، از استقرار و تکمیل شبکه آزمایشگاهی در سایر دانشگاه ها در سال جاری خبر داد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری EDHA، کاظم وطن خواه، رییس آزمایشگاه مرجع سلامت در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در تالار شهید سلیمانی وزارت بهداشت، گفت: یکی از مهمترین وظایف نظام آزمایشگاهی برای ایفای نقش در نظام سلامت، اتخاذ رویکرد های نوین مدیریت به منظور ایجاد تشکیلات، سازماندهی و چیدمان مناسب مراکز آزمایشگاهی و برقراری فرآیند ارتباطی کارآمد بین آنهاست، تا بتواند بین کیفیت خدمات و هزینه ارایه خدمات تناسب برقرار کند. این چیدمان بهره ور، همان “شبکه آزمایشگاهی” است.

 وطن خواه افزود: تجمیع منابع و ایجاد شبکه های آزمایشگاهی، یک روش کارآمد برای ایجاد دسترسی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و بهنگام و یک تمهید اقتصادی است.

وی ادامه داد: شبکه آزمایشگاهی پزشکی مجموعه ای از مراکز آزمایشگاهی در بخش درمان، بهداشت و یا مجموعه بهداشت و درمان می باشد که با سیاست ها و خط مشی یکسان و تحت مدیریت یکپارچه و با رعایت قوانین، مقررات و بالاترین استانداردهای کیفیت، از طریق انجام خدمات آزمایشگاهی، داده ها و اطلاعات معتبر مورد نیاز نظام سلامت، پزشکان، بیماران، خریداران خدمت و سایر ذی نفعان را به موقع در دسترس ایشان قرار می دهد.

رییس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: شبکه آزمایشگاهی حوزه درمان در 7 دانشگاه علوم پزشکی شامل مشهد، اردبیل، تبریز، گلستان، شیراز، گیلان، ارومیه به صورت پایلوت ایجاد شده و سایر دانشگاه ها نیز براساس برنامه عملیاتی ملزم به ایجاد شبکه تا آخر سال 1403 هستند.

وی با بیان این که ایجاد شبکه آزمایشگاه یکی از سه برنامه اولویت دار وزارت متبوع در حوزه درمان در سال جاری است، اظهار کرد: استفاده بهینه از منابع آزمایشگاه یکی از اهداف مهم این برنامه است. دانشگاه ها در گام اول براساس بازارایی منابع موجود ایجاد این شبکه را طرح ریزی می کنند.

 وطن خواه گفت: براساس شبکه آزمایشگاه، در حوزه درمان آزمایشگاه بیمارستان ها متناسب با نیاز و حدود فعالیت خود بخشی از آزمایشات را انجام و بقیه را به آزمایشگاه های میانی و مرکزی ارجاع خواهند داد. در حوزه بهداشت نیز مراکز نمونه گیری به آزمایشگاه میانی و سپس آزمایشگاه مرجع اتصال خواهند یافت.

رییس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداست افزود: بخش خصوصی هم طبق آیین نامه مربوطه، امکان تشکیل شبکه آزمایشگاهی را دارند.

 وطن خواه بیان داشت: در سال گذشته 349 تجهیزات آزمایشگاهی از محل پروژه ICERP به معاونت درمان دانشگاه ها تخصیص داده شده و ادامه این تخصیص و نیز سایر تخصیص ها منوط به پیشبرد برنامه شبکه آزمایشگاهی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نهایی سازی فرآیند تشکیل شبکه آزمایشگاهی در 7 دانشگاه منتخب علوم پزشکی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نهایی سازی فرآیند تشکیل شبکه آزمایشگاهی در 7 دانشگاه منتخب علوم پزشکی"، کلیک کنید.