نگاهی به شراکت گانتس و نتانیاهو و 8 ماه تردید و اختلاف نظر

نگاهی به شراکت گانتس و نتانیاهو و 8 ماه تردید و اختلاف نظر

رژیم صهیونیستی به دلیل اختلافات چند ساعتی با طلاق رسمی احتمالی میان حزب «اردوگاه رسمی» به رهبری بنی گانتس و کابینه اضطراری به ریاست بنیامین نتانیاهو، پس از هشت ماه نزاع و اختلاف نظر در اتاق های بسته و در ملا عام، بر سر مسایل مربوط به جنگ و محاسبات سیاسی فاصله دارد، منابع مطلع معتقد هستند که این طلاق به احتمال زیاد رخ خواهد داد.

به گزارش EDHA، سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی جمعه گزارش داد که انتظار می رود «بنی گانتس» عضو کابینه جنگ شنبه استعفای خود را از این کابینه به دلیل تشدید اختلافات بر سر مدیریت جنگ در نوار غزه ارایه کند.

این سازمان در گزارش خود آورد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی ممکن است در صورتی که گانتس تهدید خود مبنی بر استعفا را عملی کند، انحلال کابینه جنگ را اعلام کند.

روزنامه العربی الجدید در یادداشتی در این باره نوشت چهار روز پس از عملیات طوفان الاقصی که توسط حماس در هفتم اکتبر 2023 انجام شد، نتانیاهو و گانتس 11 اکتبر تشکیل «کابینه اضطراری» را اعلام کردند و در شرایطی که کابینه نتانیاهو در اوج شوک نسبت به عملیات مقاومت بود، حزب «اردوگاه رسمی» عضو جریان اپوزیسیون به کابینه جنگ منتقل شد تا جنگ در نوار غزه مدیریت شود.

بسیاری از ساکنان اراضی اشغالی گانتس را «فردی منطقی و بالغ» می دانستند که منافع رژیم صهیونیستی را بر محاسبات سیاسی ترجیح می دهد و این اعتقاد در نظرسنجی ها نیز نمود پیدا کرد.

نتانیاهو هر چه از هفتم اکتبر دورتر شد، شروع به نقض توافقات با گانتس کرد و این درحالی است که گانتس تلاش کرد تا در سایه حضور افراد تندرو در کابینه به رژیم صهیونیستی در عرصه جهانی مشروعیت ببخشد.

گانتس به متحد کردن صفوف از هم گسیخته صهیونیست ها پس از اختلافاتی که در نتیجه اصلاحات قضایی جنجالی به نقطه تقابل در خیابان های اراضی اشغالی رسید، کمک کرد و به همین دلیل فروپاشی شراکت گانتس و نتانیاهو در کابینه جنگ ممکن است شتاب اعتراضات مخالفان کابینه را افزایش دهد.

از سوی دیگر، آمریکا و همچنین خانواده های اسرای صهیونیست در نوار غزه، بر ماندن گانتس در کابینه جنگ اصرار دارند، به این امید که او به نرم تر کردن مواضع برای انعقاد یک معامله در راستای تبادل اسرا با جنبش حماس کمک کند.

طبق گزارش منابع مطلع رژیم صهیونیستی چند ساعتی با طلاق رسمی احتمالی میان حزب اردوگاه رسمی به رهبری بنی گانتس و کابینه اضطراری به ریاست بنیامین نتانیاهو، پس از هشت ماه نزاع و اختلاف نظر در اتاق های بسته و در ملا عام، بر سر مسایل مربوط به جنگ و محاسبات سیاسی فاصله دارد. این طلاق به احتمال زیاد رخ خواهد داد، مگر اینکه شراکت گانتس و نتانیاهو با تحولاتی که ممکن است در آخرین لحظه رخ دهد، نجات یابد، به ویژه اینکه شبکه 11 رژیم صهیونیستی عصر روز پنج شنبه فاش کرد که آمریکا در روزهای اخیر نماینده ای را برای دیدار با گانتس فرستاد تا با وی احتمال عدم استعفا یا به تاخیر انداختن آن را با توجه به مذاکرات جاری درباره آتش بس در غزه و تبادل اسرا بررسی کند.

این جدایی چه رخ دهد و چه اتفاق نیفتد، شراکت میان گانتس و نتانیاهو با یک بحران بزرگ بی اعتمادی در پس زمینه جنگ غزه، مسایل داخلی مانند قانون خدمت اجباری و اختلافات در دوره گذشته مواجه است و روابط میان آنها همچنان مخدوش است.

اگر این اتفاق رخ دهد، این اولین طلاق و جدایی میان آنها نخواهد بود، بلکه دومین جدایی خواهد بود؛ چراکه نخستین جدایی خروج گانتس از کابینه نتانیاهو در سال 2020 بود، رییس حزب اردوگاه رسمی در آن زمان نیز در یک وضعیت اضطراری مرتبط با «کرونا» به کابینه ملحق شد و امروز درواقع تکرار صحنه گذشته با اختلافات و اتفاقات مختلف و متفاوت است.

گفته می شود که بنی گانتس قصد دارد عصر امروز استعفای خود را از کابینه اضطراری اعلام کند؛ این گمانه زنی ها بر اساس تاریخی است که وی 18 مه گذشته برای نتانیاهو تعیین و اعلام کرده بود در صورتی که نخست وزیر تا هشتم ژوین (امروز) برنامه ای را برای دستیابی به 6 هدف وضع نکند از کابینه جنگ خارج خواهد شد.

6 هدف اعلام شده توسط گانتس در آن زمان، آزاد شدن اسرای صهیونیست، نابودی جنبش حماس و خلع سلاح نوار غزه، تسلط رژیم صهیونیستی بر نوار غزه و تعیین جایگزینی برای مدیریت این باریکه، بازگرداندن شهرک نشینان شمال اراضی اشغالی به خانه هایشان، پیشبرد برنامه عادی سازی روابط با عربستان سعودی و همچنین پیشبرد قانون خدمت وظیفه «حریدی ها» بودند.

نزدیکان رییس اردوگاه رسمی، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را متهم به نقض توافقات و شکست در دستیابی به اهداف توافق شده کرده اند و در صورتی که گانتس تهدیدهای خود را اجرایی کند، مشارکت او و نتانیاهو در کابینه فعلی یک ماه بیشتر از کابینه کرونا دوام آورده است؛ چراکه آن کابینه هفت ماه بیشتر دوام نیاورد. پس از عدم موفقیت مشارکت 2 طرف در کابینه کرونا، گانتس، نتانیاهو را به نقض توافق نامه ها متهم و اعلام کرد که او مسیر فریب را انتخاب کرد، اینها کلماتی است که ممکن است امروز عصر نیز آنها را بشنویم.

هرج و مرج و اختلافات در دوره اخیر در کابینه رژیم صهیونیستی اوج گرفت و این اختلافات شامل عدم تعهد به برگزاری جلسه این کابینه در هر 48 ساعت مطابق با توافقات تشکیل آن، برکناری مقامات ارشد امنیتی برخلاف توافقات، برکناری مقامات زندان ها توسط وزرای تندرو و موارد دیگر است.

این اختلافات به حدی است که باعث شد گانتس به همراه «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در کنفرانس های مطبوعاتی مشترک با نتانیاهو شرکت نکند و خود به تنهایی در جمع خبرنگاران حاضر شود. نتانیاهو همچنین درخواست های گانتس در رابطه با بودجه های جنگ و قانون خدمت وظیفه حریدی ها را نادیده گرفت و برای آزادی اسرای صهیونیست در نوار غزه گامی برنداشت.

پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگاهی به شراکت گانتس و نتانیاهو و 8 ماه تردید و اختلاف نظر" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگاهی به شراکت گانتس و نتانیاهو و 8 ماه تردید و اختلاف نظر"، کلیک کنید.