واکنش گروه های مقاومت به ترور فرمانده کتایب حزب الله/ ابوباقر الساعدی که بود؟

رسول سلیمی: آمریکا گفته به تلافی کشته شدن 3 نظامی آن کشور در مرز اردن و سوریه، یک فرمانده ارشد کتایب حزب الله را در حمله ای پهپادی هدف قرار داده است. در این حمله که در بغداد صورت گرفت به یک خودرو با پهپاد شلیک شد. ابتدا خبرگزاری رویترز و سپس رسانه های عربی یکی از افراد کشته شده در این حمله را ابو باقر الساعدی معرفی کردند. منابع عراقی گزارش دادند، شهید ابوباقر الساعدی، مسیول حملات راکتی و مسیول اطلاعات کتایب حزب الله عراق به پایگاه های آمریکا بود. شبکه خبری سی بی اس نیز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش کرد: «آمریکا علیه یکی از رهبران ارشد کتایب حزب الله عراق حمله پهپادی انجام داد.»

اما از ابوباقر الساعدی چه داده هایی وجود دارد و او چه مسیولیتی در کتایب حزب الله عراق بر عهده داشت؟

به گفته منابع شبکه العربیه، او مسیول سیستم هواپیماهای بدون سرنشین کتایب حزب الله است که مسیولیت عملیات در سوریه را برعهده داشت. کتایب حزب الله عراق از گروه های محور مقاومت است که هفته گذشته مسیولیت حمله به پایگاه برج 22 در مرز اردن و سوریه را پذیرفته بود. پنتاگون بعد از کشته شدن سه سرباز خود در اردن گفته بود که این حمله “اثر انگشت” گروه عراقی کتایب حزب الله را نشان می دهد. پس از حمله تلافی جویانه امریکا در عراق و سوریه، دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد حملات آمریکا در سوریه به تنهایی منجر به کشته شدن دست کم 18 نفر از اعضای گروه های محور مقاومت و تخریب حداقل 26 موضع در دیرالزور در شرق این کشور شده است.

واکنش گروه های مقاومت به ترور فرمانده کتایب حزب الله/ ابوباقر الساعدی که بود؟

کتایب حزب الله که پس از حمله امریکا به عراق در سال 2003 تاسیس شد، یکی از جناح های مسلح عراق را تشکیل می دهد که جزیی از محور مقاومت است. این گروه قوی ترین جناح مسلح مقاومت اسلامی در عراق است که باهدف بیرون کردن امریکایی ها از عراق و حمایت از آرمان های فلسطین فعالیت می کند. ابوباقر الساعدی قبل از سال 2007 در جنبش صدر فعالیت می کرد و پس از آن به کتایب حزب الله عراق پیوست.

گردان های حزب الله عراق به عنوان قدرتمندترین گروه مسلح در «محور مقاومت اسلامی در عراق»، گروهی شامل تعدادی از مجموعه های مسلح شیعه هستند که مسیولیت بیش از 150 حمله به نیروهای آمریکایی از آغاز جنگ غزه را بر عهده گرفته اند. پس از تاسیس کتایب حزب الله، به دلیل حملات این گروه علیه اهداف نظامی امریکا با استفاده از ترکیبی از حملات راکتی، خمپاره ای در صدر گروه های مخالف حضور امریکا در عراق قرار گرفتند. پیش تر نیز دبیرکل گردان های حزب الله عراق اعلام کرده بود که این گروه دارای بیش از 5 هزار نیرو در قالب سه گردان در عراق است.

در همین راستا حزب الله لبنان با انتشار بیانیه ای در واکنش به ترور «ابوباقر الساعدی» توسط آمریکایی ها اعلام کرد این تجاوز آمریکا به مثابه نقض آشکار حاکمیت و امنیت عراق است.

دفتر سیاسی جنبش مقاومت انصارالله یمن نیز شهادت «ابو باقر الساعدی» از فرماندهان کتایب حزب الله عراق در حمله تروریستی آمریکا را به شدت محکوم کرد. انصارالله یمن طی بیانیه ای گفت: «ترور این فرمانده الحشد الشعبی، یک تجاوز جنایت کارانه ناجوانمردانه است که در چارچوب حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی صورت می گیرد. هدف قراردادن شهید مجاهد ابوباقر الساعدی تجاوز به کل مردم عراق است». در این بیانیه آمده است: «تجاوزات آمریکا نشان دهنده میزان تاثیر و اثربخشی حملات مقاومت عراق در حمایت از مردم فلسطین در غزه است. این تجاوز، ناتوانی آمریکا و اسراییل در توقف حملات مقاومت اسلامی در عراق را نشان می دهد».

اما گروه النجباء در واکنش به این ترور، خواهان انتقام از امریکا و «اعوان و شرکای آن» شد و در بیانیه ای اعلام کرد: «انتقام خون شهدای ما، قصاص از امریکا و منافع این کشور خواهد بود، هواپیماهای امریکایی بدون هیچ مانعی در آسمان عراق جولان می دهند و حاکمیت کشور را نقض می کنند، این جنایت امریکا بدون پاسخ نخواهد ماند و آنها خواهند دانست که کاسه صبر ما لبریز شده، ما زمان و مکان مناسب برای واکنش خود را انتخاب خواهیم کرد.»

ناظران سیاسی نسبت به خطرناک بودن و بحرانی شدن اوضاع در عراق هشدار داده و معتقدند تداوم عملیات نظامی امریکایی ها موجب تضعیف دولت و آشوب امنیتی می شود که ثبات و امنیت عراق را مورد تهدید قرار خواهد داد.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش گروه های مقاومت به ترور فرمانده کتایب حزب الله/ ابوباقر الساعدی که بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش گروه های مقاومت به ترور فرمانده کتایب حزب الله/ ابوباقر الساعدی که بود؟"، کلیک کنید.