پیروز انتخابات دومین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری کیست؟

پیروز انتخابات دومین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری کیست؟

فرآیند اخذ رای از رای‌دهندگان مرحله دوم انتخابات در شعب اخذ رای سراسر کشور از کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند آغاز شد.

گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری EDHA، پیروز انتخابات دومین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری کیست؟ پزشکیان یا جلیلی!

امروز دومین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری بین دو کاندید مورد نظر از 8 صبح 15 خرداد شروع شده است. به نظر می‌رسد هر دو کاندیدا شانس مساوی برای پیروز شدن در انتخابات دارند.

فرآیند اخذ رای از رای‌دهندگان مرحله دوم انتخابات در شعب اخذ رای سراسر کشور از کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند و سن آن‌ها ۱۸ سال تمام باشد، یعنی متولدین روز ۱۵ تیر ۱۳۸۵، و قبل از آن با ارائه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند انجام خواهد شد.

رای دهندگان خارج از کشور می‌توانند با ارائه گذرنامه معتبر خود نیز رای دهند.ارائه شماره ملی برای دارندگان شناسنامه های قدیمی، الزامی است.اولین دوره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری جمعه هفته گذشته؛ ۸ تیر ۱۴۰۳ با رقابت میان مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف و مصطفی پورمحمدی برگزار شد، اما هیچ یک از نامزدها نتوانستند حد نصاب لازم را به دست بیاورند. ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵رای شمارش شد؛ مسعود پزشکیان با ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و۹۹۱ رای و سعید جلیلی: ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸رای به مرحله داوم راه یافتند.

نکته مهم در رابطه با انتخابات براساس ماده «۱۰» قانون انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر مخفی بودن آراء رای دهندگان، تصویربرداری از آراء و انتشار آن ممنوع و به استناد ماده «۳۳» این قانون، خرید و فروش آراء تهدید و تطمیع، رای دادن با مدارک هویتی جعلی ، اخلال در امر انتخابات جرم محسوب می‌شود.

هئیت های اجرایی و نظارت موظفند در صورت دریافت گزارش در این خصوص مرتکبین را به مراجع قضایی معرفی کنند.همچنین سامانه‌ای با عنوان «مردم ناظر» بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان قرار داده شده که همه مردم ایران از طریق این سامانه می‌توانند اگر با تخلفی یا موردی برخورد کردند، آن موضوع را همراه با مستندات از طریق این سامانه اطلاع دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیروز انتخابات دومین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری کیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیروز انتخابات دومین دوره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری کیست؟"، کلیک کنید.