چین، سپر امنیتی آمریکا را در هم شکست / آمریکا دیگر نه برتری ندارد و نه امنیت!

چین، سپر امنیتی آمریکا را در هم شکست / آمریکا دیگر نه برتری ندارد و نه امنیت!

تینا مزدکی: قرن ها است که استراتژی امنیت ملی آمریکا با امید به امنیت جغرافیایی اقیانوس های اطلس و اقیانوس آرامتدوین شده؛ اما صدای فروریختن امنیت این کشور با تسلیحات فناورانه به گوش می رسد. آمریکا ده ها سال است در استراتژی فضایی برتری داشته، اما اکنون چین و دیگر قدرت ها در حال رسیدن به این جایگاه هستند. شاید بتوان گفت نوعی مسابقه نظارتی جهانی در حال انجام است.

هکرهایی که با ارتش آزادی بخش خلق چین در ارتباطند، پرونده های بی شماری از جزییات زرادخانه های ایالت های آمریکا در دست دارند. اگر اسم این عمل را دزدی بگذاریم، این دزدی به نوسازی آن کمک می کند. خرابکاران دیگر، زیرساخت های حیاتی ازجمله پایگاه های کلیدی ایالات متحده را در گوام تحت کنترل دارند. یورش دیجیتالی به آن پایگاه می تواند بر افت پاسخ های نظامی را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تاثیر بگذارد.

هکرهای روسی، اوکراین را آزار می دهند و آن سرزمین را آزمایشگاه خود می دانند. کره شمالی با حملات سایبری، پول و سایر دارایی های دیجیتالی را جمع آوری می کند و از آن برای تامین مالی برنامه های تسلیحاتی این کشور بهره می گیرد. چین و روسیه هر دو در توسعه تسلیحات فضایی گام برداشته اند که می تواند ماهواره های ضروری برای ناوبری، تصویربرداری از بالا و ارتباطات از راه دور را از بین ببرد. آزمایش های مخرب سلاح های ضدماهواره نیز زباله های خطرناکی تولید کرده است.

یکی از مقامات ارشد پنتاگون در اوایل سال جاری نسبت به تلاش های مسکو برای ارسال سلاحی هسته ای به فضا هشدار داد. کارشناسان دیگری می گویند که چین در فناوری ضدفضایی از آمریکا جلوتر است. چین و روسیه مجموعه کاملی از قابلیت های ضدفضایی دارند و ایالات متحده در فضا با خطرات زیادی روبه رو است.

مخارج وزارت دفاع آمریکا، گویای همه چیز است

طرح بودجه سال مالی 2025 وزارت دفاع آمریکا شامل 14٫5 میلیارد دلار برای امنیت سایبری بود که حدود یک میلیارد دلار بیشتر از درخواست قبلی دولت بایدن بود. درواقع در این ارقام نشان دهنده فاصله یک میلیارد دلاری اعتماد کنگره و دولت به امنیت سیستم سایبری و نقص های آن است.

درخواست نیروی فضایی ارتش درمجموع 29٫4 میلیارد دلار بود که کاهشی است، اما همچنان دو برابر برنامه سال مالی 2021 است. حدود 19 میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه، همچنین برای هشدار و ردیابی موشکی و هماهنگی جنگ هسته ای در نظر گرفته شده است.

درنهایت نکته ای که به وضوح می توان متوجهش شد، آن است که رقابت در جنین محیط هایی در حال پیشرفت است. کشورها روزبه روز به فناوری های جدید دست میابند و دیگر آمریکا مزیت جندانی نسبت به سایر نقاط جهان ندارد.

منبع: axios

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چین، سپر امنیتی آمریکا را در هم شکست / آمریکا دیگر نه برتری ندارد و نه امنیت!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چین، سپر امنیتی آمریکا را در هم شکست / آمریکا دیگر نه برتری ندارد و نه امنیت!"، کلیک کنید.