کشورهای مختلف دنیا در ایام انتخابات چگونه فضای مجازی را کنترل می کنند؟

کشورهای مختلف دنیا در ایام انتخابات چگونه فضای مجازی را کنترل می کنند؟

این روزها شیوع کرونا موجب گسترش فناوری و استفاده بیشتر مردم از شبکه های اجتماعی شده است تا جایی که برگزاری های کمپین های انتخاباتی در این بستر انجام می شود. به همین دلیل اکنون بیش از پیش لزوم قانونگذاری برای رویارویی با اقدامات پلتفرم ها احساس می شود.

به گزارش EDHA، به نقل از میزان،تا چند سال پیش اطلاع رسانی و رقابت میان نامزدهای انتخاباتی و احزاب سیاسی در اختیار رسانه های سنتی یعنی روزنامه ها و تلویزیون بود. اما با ظهور شبکه های اجتماعی و فناوری های آنلاین، برگزاری انتخابات های پارلمانی و ریاست جمهوری در کشورها رنگ دیگری به خود گرفته است. اکنون کاندیداهای ریاست جهوری و احزاب مختلف، ترجیح می دهند در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مخاطبان را جذب کنند و تبلیغات انجام دهند. این شبکه ها محملی فراهم کرده اند تا آن ها عقاید، ایده ها، شعارها و برنامه های خود را بدون در نظر گرفتن زمان و مکان برای جمعیت وسیعی از رای دهندگان ارایه کنند و همزمان سریع بازخورد محتوای انتشاریافته را دریافت کنند.

اما تبلیغات در این فضا از سویی مستلزم رعایت کردن قوانینی است و از سوی دیگر با چالش هایی همراه است. انبوهی از اخبار جعلی، نفرت پراکنی و محتوای مشوق خشونت در این شبکه ها که در بازه های انتخاباتی منتشر می شوند برخی از این چالش ها هستند. همچنین احتمال سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران نیز وجود دارد.

برای کاهش این مشکلات، پلتفرم ها دست به تدوین و اجرای قوانینی زده اند. اما از آنجا که بیشتر آن ها آمریکایی هستند، قوانین شان مربوط به این کشور و دربرگیرنده قوانین این کشور است. از این رو سایر کشورها نیز اقدام به وضع قوانین خاص خود در این باره کرده اند.

شرایط انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا یکی از مثال های مهم در زمینه تاثیر شبکه های اجتماعی بر فضای انتخابات بود. دونالد ترامپ چهار سال قبل از آن با تکیه بر حساب های کاربری خود در شبکه های اجتماعی، طرفداران زیادی برای خود جذب کرده بود. اما در ایام انتخابات یوتیوب، توییتر و فیس بوک بارها به پست های حاوی اخبار جعلی وی واکنش نشان داده و به آن ها برچسب زده بودند. به زعم این پلتفرم ها در بازه انتخابات ریاست جمهوری 2020 انتشار محتوای جعلی و نفرت پراکنانه در حساب های کاربری ترامپ اوج گرفت و نقطه اوج سوءاستفاده وی از شبکه های اجتماعی مربوط به رویدادهای پس از باخت وی در این رقابت بود.

همچنین در ششم ژانویه 2021 گروهی از حامیان ترامپ به ساختمان کنگره این کشور حمله کردند. بلافاصله پس از این رویداد زنگ خطر برای شبکه های اجتماعی به صدا درآمد. توییتر، فیس بوک، یوتیوب و تعدادی از شبکه های اجتماعی دیگر حساب های کاربری ترامپ را مسدود کردند. هم اکنون نیز حساب کاربری رییس جمهور پیشین آمریکا برای همیشه در توییتر تعطیل شده و زمان رفع مسدودیت آن در فیس بوک و یوتیوب نیز مشخص نیست.

قدرت پلتفرم ها در ایام انتخابات آمریکا بیش از پیش بر همه آشکار شد. اقدامات آن ها در فضای مجازی به معنای واقعی کلمه حذف گزینشی و مدیریت محتوا بود. پس از این ماجرا نگرانی ها از قدرت فزاینده شبکه های اجتماعی که حتی می تواند جلوی رییس جمهور امریکا را نیز بگیرد، بیشتر شد. در این میان کشورهایی که قانونی برای رویارویی با قدرت پلتفرم ها ندارند باید بیشتر نگران باشند.

برخی قوانین شبکه های اجتماعی در خصوص انتخابات سیاسی:

یوتیوب

این شبکه اشتراک گذاری ویدیو به گوگل تعلق دارد. طبق دستورالعمل این شرکت هرگونه محتوای نفرت پراکنی، آزار و اذیت، روش های فریبکارانه و تهییج خشونت، ممنوع است. این قوانین شامل محتوای مربوط به انتخابات نیز می شود.

این شبکه اجتماعی به برخی محتواهای ناقض قوانین خود اشاره می کند: مانند محتوایی که به طور فنی دستکاری یا طوری تنظیم شده که کاربران را گمراه کند و خطری جدی در بر دارد. مانند ویدیویی دستکاری شده. محتوایی که مردم را درباره رای دادن گمراه می کند، محتوایی که ادعای جعلی درباره صلاحیت کاندیداهای سیاسی یا مقامات منتخب مطرح کند، محتوایی که حاوی اطلاعات هک شده باشد و افشای آن ها در فرایندهای دموکراتیک مانند انتخابات و آمارگیری اختلال ایجاد کند. محتوایی که افراد را تشویق می کند در فرایندهای دموکراتیک اختلال ایجاد کنند.

فیس بوک

این پلتفرم در ایام انتخابات آمریکا اعلام کرد از یک هفته قبل از انتخابات آگهی تبلیغاتی قبول نمی کند، پست هایی که در آن ادعا می شد اگر مردم در رای گیری شرکت کنند، به کووید 9 مبتلا می شوند، حذف شدند و یک لینک به اطلاعات معتبر درباره این بیماری به پست مذکور ضمیمه می شد.

پست هایی که سعی در زیر سوال بردن نتایج انتخابات یا روش های رای گیری را داشتند نیز برچسب می خوردند.

توییتر

این شبکه اجتماعی نیز در پستی وبلاگی قوانین خود درباره انتخابات را به طور کامل توضیح داده است. طبق قوانین این شبکه اجتماعی هیچیک از کاربران از جمله کاندیداهای ریاست جمهوری نمی توانند ادعای برندگی در انتخابات کنند مگر آنکه مقامات آن را اعلام کرده باشند. نتیجه انتخابات باید از سوی مقامات اعلام شود. توییت هایی که به اختلال در فرایند انتخابات یا نتایج رای گیری منجر شوند، مانند اقدامات خشونت بار حذف خواهد شد. این قانون مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی نیز می شود.

واتس اپ

واتس اپ نیز قوانین خاصی را در بازه های برگزاری انتخابات اجرا می کند. در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این شبکه اجتماعی با شبکه جهانی راستی آزمایی و اعضای آن همکاری کرد تا سرویس گزارش دهی محتوای مخرب را ایجاد کند. سازمان های راستی آزمایی می توانند با کمک سرویس یاد شده با کاربران سراسر جهان درباره محتوای گمراه کننده، حذف و تایید محتوا فعالیت کنند. همچنین این پلتفرم سعی دارد حساب های کاربری که در انتشار پیام های اسپم و اتوماتیک دخالت می کنند را شناسایی کند.

قوانین کشورها برای شبکه های اجتماعی در بازه های انتخاباتی.

اما رویارویی با پیامدهای گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی در فرایندهای انتخاباتی فقط محدود به آمریکا نیست. هرچند این پلتفرم ها خود قوانینی را اعمال می کنند، اما برخی از کشورها نیز در این زمینه پیشتاز هستند و سعی کرده اند با وضع قوانینی مسیولیت شبکه های اجتماعی درباره نظارت بر محتوای انتشار یافته را بیشتر کنند.

فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی است که سعی دارد در این زمینه شفاف عمل کند. به نوشته یورو نیوز، در سال 2018 میلادی در پارلمان فرانسه تصویب شد که نظارت سختگیرانه تری بر شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک و توییتر تحمیل شود. این قانون به قضات اجازه می دهد دستور حذف سریع اخبار جعلی در کمپین های انتخاباتی را صادر کنند. کاندیداهای انتخاباتی می توانند به دادگاه مراجعه کنند تا طی بازه ای 3 ماهه قبل از برگزاری انتخابات از انتشار اخبار جعلی جلوگیری شود.

ایتالیا

سازمان AGCOM (نهاد رگولاتوری و ناظر بر رقابت صنعت ارتباطات) ایتالیا در 2018، 2019 و 2020 میلادی دستورالعملی برای دسترسی عادلانه به پلتفرم های آنلاین طی کمپین های انتخاباتی تصویب کرد. در دستورالعمل مذکور به تضمین اجرای عدالت در شرایط یکسان، دسترسی به ابزارهای اطلاعاتی و سیاسی و روش های شفاف و غیر تبعیض آمیز اشاره شده است. دیگر نکته مهم ضمانت شفافیت تبلیغات سیاسی آنلاین و مکانیسم گزارش دهی محتوای غیرقانونی است. پلتفرم های آنلاین باید چنین گزارش هایی را ارجحیت دهند و به AGCOM نیز ارسال کنند. همچنین آن ها باید مکانیسمی برای گزارش دهی هرگونه محتوای غیرقانونی از سوی کاربران فراهم کنند. دیگر مورد مهم در این زمینه آن است که شرکت های آنلاین، سرویس ها و ابزارهای راستی آزمایی در بازه های انتخاباتی به کار گیرند.

ایرلند

ایرلند در خصوص شبکه های اجتماعی قوانین واضح و روشنی دارد و دستورالعملی برای تمام احزاب سیاسی درباره تبلیغات آنلاین طی بازه های انتخاباتی دارد. بر اساس آن کمپین های انتخاباتی نمی توانند پیام یا ایمیل به افراد بفرستند و اطلاعات تماس طرف سوم در این فرایند قابل استفاده نیست.

همچنین محتوای تبلیغات سیاسی باید به طور مناسب از محتواهای دیگر متمایز شود.

از سوی دیگر از سال 2017 میلادی تاکنون دولت ایرلند یک گروه درون سازمانی ایجاد کرده که هدف آن بررسی امنیت انتخابات و جلوگیری از انتشار اخبار جعلی است.

کانادا

همچنین نشریه گلول اند میل اشاره می کند در 2019 میلادی و پیش از برگزاری انتخابات فدرال کانادا، دولت این کشور از شبکه های اجتماعی و پلتفرم های دیجیتال خواست برای مقابله با اخبار جعلی کمک کنند. فیس بوک، مایکروسافت و گوگل توافق کردند در این زمینه از اقدامات دولت پشتیبانی کنند.

آلمان

نشریه پولیتیکو در گزارشی اشاره می کند فیس بوک اعلام کرده قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان در ماه سپتامبر اقداماتی جهت ایمن سازی پلتفرم خود و همچنین ارجحیت دادن به سیاستمداران آلمانی انجام می دهد. این شبکه اجتماعی پروتکل های امنیتی خود را برای سیاستمداران، مقامات دولتی گسترش می دهد.

هند

یکی از چالش های بزرگ سیاسی اجتماعی در هند گستره وسیع اخبار جعلی در این کشور است. دویچه وله در گزارشی در سال 2019 میلادی اشاره می کند بر اساس دستور دولت هند احزاب سیاسی باید محتوای نفرت پراکنانه و اخبار جعلی را از حساب های کاربری شبکه های اجتماعی خود پاک کنند.

در سال جاری فیس بوک اعلام کرد مشغول ایمن سازی پلتفرم خود قبل از انتخابات ایالتی در هند است. فیس بوک ادعا می کند با محتوای نفرت پراکنی، اخبار جعلی و سرکوب رای دهندگان مقابله و با مقامات انتخاباتی در هند همکاری می کند تا کانال هایی برای حذف محتوای ناقض قانون هند و دریافت دستورات قانونی ایجاد کند.

تاثیرگذاری پلتفرم های آمریکایی در برهه های حساس کشورهای مختلف هر روز بیشتر از دیروز ثابت می شود و به همین دلیل اغلب کشورهای دنیا سعی می کنند قوانینی را با هدف حفظ منافع ملی خود برای شبکه های اجتماعی و فعالیت آن ها در کشورشان وضع کنند. این کشورها تلاش می کنند که فعالیت این پلتفرم ها را با قوانین کشور خود به ویژه در موقعیت های مهمی مانند انتخابات، سازگار کنند. این در حالی است که توجه به وضع قوانین و مذاکره درباره نحوه فعالیت این پلتفرم های خارجی در کشور ما همچنان و در برهه های حساس مورد غفلت قرار گرفته است.

پایان خبر EDHA 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشورهای مختلف دنیا در ایام انتخابات چگونه فضای مجازی را کنترل می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشورهای مختلف دنیا در ایام انتخابات چگونه فضای مجازی را کنترل می کنند؟"، کلیک کنید.