8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر

در سال 1402 حوزه موشکی یکی از دوره های باشکوه خود را سپری کرد. در این سال سامانه موشکی ارتقایافته «شفق»، موشک کروز برد بلند زمینی «پاوه»، موشک موشک «هایپرسونیک فتاح 1»، موشک راهبردیِ برد بلند و نقطه زن «خرمشهر 4» و موشک فتاح 2 موشک هایپرسونیک (ابرفراصوت) به نمایش در آمد تا سال 1402 را یکسال ویژه در صنعت موشکی کشور کند.

به گزارش EDHA، به نقل از جهان نیوز، در ادامه به صورت مختصر قابلیت های برخی از مهمترین موشک های بومی رونمایی شده در سال 1402 را مورد بررسی قرار می دهیم؛
1- سامانه موشکی ارتقایافته «شفق»
14 بهمن 1402، در مراسمی با حضور امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، از سامانه موشکی ارتقایافته «شفق» رونمایی شد.

8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر
 
موشک بُرد بلند شفق، هوشمند و نقطه زن بوده و می تواند اهداف را از فاصله 20 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

2- موشک قدر 29
در همان روز سامانه موشکی قدر 29 با برد 150 کیلومتر، مجهز به چهار کیلوگرم سر جنگی نیز رونمایی شد که در عملیات های انتحاری و شناسایی کاربرد دارد. این سامانه موشکی که حایز قابلیت نصب بر روی انواع بالگردهای 206 است، کاملاً بومی است و توسط متخصصان توانمند صنعت داخلی کشور و جهاد خودکفایی هوانیروز طراحی و تولید شده است.

3- موشک کروز هواپایه بلندبُرد حیدر
سامانه موشک کروز حیدر یکی دیگر از تجهیزات رونمایی شده توسط فرمانده کل ارتش بود. این سامانه ی موشکی با قابلیت نصب بر روی اغلب بالگردها، مجهز به Seeker یا سر جست وجوگر حرارتی، با برد 200 کیلومتر و دقت بالا در نقطه زنی اهداف ثابت و متحرک است.
سامانه موشک کروز حیدر با پیشرفت صددرصدی، بر روی بالگردهای سنگین و نیمه سنگین هوانیروز نصب و اجرایی شده و آخرین تست عملیاتی آن در آبان ماه سال 1402، در منطقه عمومی نصرآباد با موفقیت انجام شده است. این سامانه با قابلیت رهایش از بالگرد قادر است در تمامی مناطق صعب العبور کوهستانی، سواحل دریایی و مناطق رملی و بیابانی، در حداقل زمان و حداکثر غافل گیری، به دو روش انتحاری و بازیافتی، به تمامی اهداف زمینی و دریایی شلیک کند.

4- الحاق موشک های کروز دریایی «طلاییه» و «نصیر» به منطقه سوم دریایی ارتش
سامانه موشکی طلاییه یکی از موشک های الحاقی به نیروی دریایی ارتش در سال 1402 بود این موشک با برد بیش از 1000 کیلومتر به عنوان یک موشک کاملاً هوشمند در طول عملیات پروازی خود امکان این را دارد تا به صورت هوشمندانه و از طریق سامانه مادر اهداف جدیدی برای آن تعریف شود. یعنی امکان تغییر هدف اولیه پیش بینی شده برای موشک هنگام عملیات پروازی وجود دارد و طلاییه در طول مسیر می تواند برنامه پرواز پیچیده ای را انتخاب و به سمت هدف حرکت کند. به نحوی که غافلگیری را در بالاترین سطح ممکن انجام دهد و با دشمن درگیر شود.

موشک کروز دریایی نصیر هم در این سال به منطقه سوم دریایی الحاق شد. این موشک با برد بیش از 100 کیلومتر یک موشک کاملاً هوشمند است و از توانمندی بسیار بالا در زمینه عملیات های انهدامی برخوردار است. این موشک بر روی یگان های موشک انداز در ترکیب مختلف ساختاری و یگانی نصب شد.

5- موشک کروز برد بلند زمینی «پاوه»
31 شهریور 1402 و در جریان رژه نیروهای مسلح در جوار حرم مطهر امام خمینی (ره) موشک کروز «پاوه» برای اولین بار به نمایش در آمد.

8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر
 
6- موشک «هایپرسونیک فتاح 1»
16 خرداد 1402، موشک «هایپرسونیک» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام «فتاح 1» با حضور حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی رییس جمهور، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه و سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ستاد این نیرو رونمایی شد.
8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر
با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری قرار گرفت. موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد.
موشک فتاح به دلیل نوع حرکت آنکه در جهات و ارتفاع مختلف است توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست.

سرعت موشک فتاح 13 ماخ است، برد این موشک 1400 کیلومتر تعیین شده که در محدوده هدف به صورت دقیق اصابت کند.

8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر

 سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز صبح امروز در آیین رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح اظهار داشت: موشکی که امروز رونمایی آن صورت گرفت، موشکی است که در دنیا کم نظیر است به نحوی که با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد؛ موشک فتاح به دلیل فناوری که دارد هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد در حالی که برای سایر سلاح ها مانند تانک، ناو، هواپیما و غیره موشک ضد آن وجود دارد و حتی برای سایر موشک ها هم ضدموشک هایی ساخته شده است.

وی افزود: البته پا سپر موشکی که موفقیت زیادی داشته باشد وجود ندارد؛ از سوی دیگر برای زدن یک موشک باید سه موشک شلیک شود و این در حالی است که تقریباً قیمت یک ضد موشک 20 برابر موشک هدف است.

سردار حاجی زاده اضافه کرد: موشک فتاح به دلیل نوع حرکت آنکه در جهات و ارتفاع مختلف است توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست برای اینکه موشک های ضدموشک طبق یک بردار مشخص حرکت می کنند که البته سرعت آنها از سرعت کمی هم برخوردار است.

وی با بیان اینکه سرعت موشک فتاح 13 ماخ است، ادامه داد: موشکی که دارای چنین سرعتی باشد مقابله با آن ناممکن خواهد بود؛ برد این موشک 1400 کیلومتر تعیین شده که در محدوده هدف به صورت دقیق اصابت می کند؛ فعالیت های ما در این حوزه به ساخت این موشک خاتمه پیدا نمی کند چون این مسیر را همچنان ادامه خواهیم داد تا هیچ دشمنی حتی تصور حمله به ایران را هم نکند.

7- موشک راهبردیِ برد بلند و نقطه زن خرمشهر 4
موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر 4 یکی دیگر از موشک های رونمایی شده در سال 1402 بود که در روز 4 خرداد و همزمان با آزاد سازی خرمشهر و ایام مبارک دهه کرامت رونمایی از موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر 4 با حضور امیر سرتیپ آشتیانی انجام شد.

موشک خرمشهر یکی از پیشرفته ترین موشک های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که برد آن 2000 کیلومتر بوده و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن 1500 کیلوگرم می باشد.

این موشک برای ایجاد قابلیت های تاکتیکی، به یکی از پیشرفته ترین موتورهای سوخت مایع تجهیز گردیده و به نحوی طراحی شده است و موتور در مخزن سوخت قرار گرفته که این امر باعث کاهش طول موشک به حدود 13 متر شده است.
 8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر
سرجنگی این موشک با طول حدود 4 متر، یکی از بزرگترین و اثر بخش ترین سرجنگی های تولید شده می باشد که قابلیت حمل بیش از یک تن مواد ناریه داراست.
سرعت بالای اصابت سرجنگی به هدف، باعث می شود سیستم های پدافندی دشمن، قادر به تشخیص و رهگیری و اقدام جهت انهدام سرجنگی را نداشته باشند.
تفاوت این موشک با سایر نسل های قبلی خود تامین دقت نقطه زنی در فاز میانی (پرواز بالای جو) می باشد.

8- موشک هایپرسونیک «فتاح 2»

8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر
28 آبان 1402 حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده کل قوا با حضور در دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، به مدت یک ساعت و نیم از آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دایمی این نیرو بازدید کردند.
در این نمایشگاه که شامل بخش های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضایی بود، دستاوردهای جدید و به روز شده دانشمندان و متخصصان جوان نیروی هوافضای سپاه پاسداران تحت عنوان «از ایده تا محصولِ تمام ایرانی» به نمایش گذاشته شده بود.

8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر
 
همزمان با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در این نمایشگاه، از موشک کروز هایپرسونیک «فتاح 2» نیز رونمایی شد. فتاح 2 موشک هایپرسونیک (ابرفراصوت) با قابلیت گلاید است که در دسته تسلیحات هایپرسونیک HGV دسته بندی می شود.

پایان خبر EDHA

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "8 دستاورد موشکی در سالی که گذشت/ جهش بزرگ موشکی ایران با «هایپرسونیک2» +تصاویر"، کلیک کنید.